Artefakty z Machu Picchu wrócą z USA do Peru

Artefakty z Machu Picchu wrócą z USA do Peru

25.11. Lima (PAP) – Prezydent Peru poinformował o zawarciu porozumienia między rządem Peru a przedstawicielami amerykańskiego Uniwersytetu Yale, zgodnie z którym 46 632 artefakty i fragmenty przedmiotów wywiezionych z Machu Picchu blisko 100 lat temu przez amerykańskiego odkrywcę Hirama Binghama zostaną zwrócone Peru – donosi serwis internetowy Peruvian Times.

Prezydent Alan Garcia w wystąpieniu telewizyjnym zapowiedział, że procedura przekazywania artefaktów przez Uniwersytet Yale w New Haven w stanie Connecticut rozpocznie się na początku 2011 roku.

Do porozumienia doszło na spotkaniu z delegacją Uniwersytetu Yale, na czele której stał były prezydent Meksyku Ernesto Zedillo, do jakiego doszło w Limie – stolicy Peru.

Cała kolekcja artefaktów z Machu Picchu będąca w posiadaniu Uniwerytetu Yale zostanie przewieziona do peruwiańskiego Uniwersytetu Św. Antoniego w Cuzco. Zgodnie z porozumieniem, naukowcy z Uniwersytetu Yale będą mieli w celach badawczych nieograniczony dostęp na terenie Peru do wszystkich zwróconych artefaktów.

Peru od wielu lat starało się o zwrot przedmiotów odnalezionych w Machu Picchu w okresie 1911-1915 r. przez ekspedycję Hirama Binghama, wówczas nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie Yale. Wcześniejsze negocjacje okazały się jednak bezowocne i od 2005 roku rząd Peru planował skierowanie sprawy do amerykańskiego sądu. Na początku listopada 2010 r. prezydent Garcia skierował do prezydenta USA Baracka Obamy list otwarty w tej sprawie z prośbą o interwencję.

Hiram Bingham kierował w latach 1911-1915 trzema wyprawami naukowymi Uniwersytetu Yale w Andach i uzyskał od ówczesnego rządu Peru – mimo protestów Narodowego Instytutu Historycznego w Limie – zgodę na wypożyczenie znalezisk z Machu Picchu do Muzeum Peabody w celach badawczych i wywiezienie ich do USA, skąd dotąd nie wróciły.

W ocenie amerykańskich naukowców tylko około 350 przedmiotów z kamienia, metalu i ceramiki reprezentuje wartość muzealną, a pozostała ogromna większość całej kolekcji artefaktów z Machu Picchu to fragmenty kości oraz skorupy naczyń. (PAP)

jot/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :