Andrzej  Grabowski –  nie tylko Ferdek Kiepski.

Andrzej Grabowski – nie tylko Ferdek Kiepski.

Będąc dzieckiem Grabowski wcale nie chciał być aktorem, wolał zostać zakonnikiem. A jednak zdecydował zdawać do szkoły aktorskiej, którą ukończył w roku 1974. Jego pierwszym sukcesem scenicznym był występ w Teatrze w Tarnowie.Obojętnie co napisałabym o Andrzeju Grabowskim i tak chyba cała Polska będzie kojarzyć Go z rolą Ferdynanda Kiepskiego w serialu „Świat według Kiepskich”. Dla Grabowskiego jest to na pewno krzywdzące. W swoim dorobku filmowym ma około 150 ról. Są to zarówno role telewizyjne i filmowe. Zagrał w ponad 30 spektaklach Teatru Telewizji. Podczas swojej kariery filmowej Andrzej Grabowski współpracował z największymi polskimi reżyserami: Juliuszem Machulskim, Markiem Koterskim, Jurkiem Bogajewiczem, Sylwestrem Chęcińskim, Andrzejem Wajdą, Janem Jakubem Kolskim.
Będąc dzieckiem Grabowski wcale nie chciał być aktorem, wolał zostać zakonnikiem. A jednak zdecydował zdawać do szkoły aktorskiej, którą ukończył w roku 1974. Jego pierwszym sukcesem scenicznym był występ w Teatrze w Tarnowie. Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się sztuka „Scenariusz dla trzech aktorów”, Grabowski wystąpił w niej ze swoim bratem Mikołajem.

Na ekranie aktor debiutował jeszcze pod koniec swoich studiów na PWST. Zagrał niewielką rolę w dramacie „Odejścia, powroty”. Andrzej Grabowski nawet jeśli gra role drugoplanowe, to i tak są to aktorskie perełki.  Jest aktorem wszechstronnym i potrafi zagrać chyba każdą rolę. Kojarzenie Go wyłącznie z Ferdynandem Kiepskim jest na pewno dla Niego krzywdą.  Trzeba jednak przyznać ,że serial cieszy się sporą popularnością. Jest kręcony od 1999 roku. Przez pięć lat jego emisji na antenie Polsatu oglądało go ponad 8 milionów widzów. Jednak sam Andrzej podchodzi do swojego sukcesu z dość dużym dystansem. Szczerze przyznaje, że rola w serialu miała pomóc Mu wyjść z kłopotów finansowych.
Ważną rolą w jego karierze była rola Andrzeja Jurewicza w serialu „Boża podszewka” Izabeli Cywińskiej. Kolejne jego  kreacje jakże inne od Ferdynanda Kiepskiego to :rola policjanta o pseudonimie Gebels w serialu „Pitbull”, a także szefa gangu pruszkowskiego w serialu „Odwróceni” emitowanym w TVN. Grał również gościnnie w serialu „Złotopolscy”.

Niewielu pewnie wie, że 26 listopada ukazał się pierwszy solowy album artysty „Mam prawo..czasami…banalnie”. Nad albumem wspólnie z Andrzejem Grabowskim pracowali Przemysław Pacan, Krzysztof Niedźwiedzki i Marcin Lach. Teksty na płytę przygotowali przyjaciele artysty. Andrzej Grabowski to także konferansjer i kabareciarz o szczególnym talencie komediowym.
Użyczał także swojego głosu w filmach dla dzieci, między innymi: ”Mój brat niedźwiedź”, „Toy Story 3 „, „Kurczak mały”, „Małpy w kosmosie”.
Ma wielu przyjaciół i znajomych. Przez wszystkich jest uważany za osobę otwartą na ludzi i bardzo serdeczną. Swoją energią potrafi zarazić każdego. Na co dzień aktor mieszka w Krakowie, można Go tam oglądać między innymi na deskach Teatru Starego.

A.K. 2010-12-09

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :