Andriej Wozniesienski nie żyje

Andriej Wozniesienski nie żyje

01.06. Moskwa (PAP/Media) – Rosyjski poeta i pisarz Andriej Wozniesienski zmarł w Moskwie w wieku 77 lat po długiej i ciężkiej chorobie – informują we wtorek rosyjskie media.

Jego śmierć jest ogromną stratą dla rosyjskiej kultury – powiedział minister kultury Aleksandr Awdiejew. "Wozniesienski był nowatorem w poezji, filozofem, który stale eksperymentował ze słowem" – dodał minister.

Kondolencje rodzinie poety złożył prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Rozgłośnia Echo Moskwy odnotowuje na swym portalu internetowym, że w czasach radzieckich (pierwsze utwory poeta opublikował w 1958 roku) Wozniesienski nie cieszył się uznaniem krytyków. Podczas spotkania z inteligencją na Kremlu w 1963 roku Nikita Chruszczow krzyczał do Wozniesienskiego: "Bierzcie paszport i wynoście się precz!" – przypomina Radio Moskwy i wskazuje, że bez względu na opinie oficjeli, wiersze tego poety były wydawane w dużych nakładach.

W Polsce ukazały się wybory jego utworów "Parabola" i "Antyświaty". Jego nowatorskie wiersze, w których poruszał problemy społeczne, zapewniły mu szeroką popularność. Często posługiwał się groteską, ironią i sarkazmem.

Nie ma jeszcze informacji o dacie i miejscu pogrzebu Wozniesienskiego.(PAP)

az/ kar/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :