Alarm dla Kaplicy Sykstyńskiej

Alarm dla Kaplicy Sykstyńskiej

03.09. Watykan (PAP) – Obecność około 20 tysięcy osób dziennie w Kaplicy Sykstyńskiej to poważne zagrożenie dla bezcennych fresków – alarmuje w piątek prasa włoska i watykańska.

Dyrektor Muzeów Watykańskich poinformował, że w sierpniu podczas wielkiego sprzątania z kaplicy usunięto olbrzymie ilości kurzu.

Zaledwie cztery lata od poprzednich tak ogromnych porządków, ze ścian i sufitu Kaplicy Sykstyńskiej konserwatorzy zdjęli trudne wprost do wyobrażenia pokłady kurzu, pyłu i wszelkich naleciałości – poinformował dyrektor Muzeów Antonio Paolucci na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano”.

Jego zdaniem powodem tych groźnych dla fresków zanieczyszczeń, w obliczu wciąż rosnącego napływu zwiedzających (ok. 4 milionów rocznie), jest nieodpowiedni system klimatyzacji i zwalczania szkodliwych pyłów.

„By zachować Sykstynę w stanie do przyjęcia dla następnych pokoleń musimy stawić czoła temu wyzwaniu” – oświadczył Paolucci.

„Kaplica Sykstyńska nie oddycha” – alarmuje w piątek „La Repubblica”. Rzymski dziennik zauważa, że paradoksalnie apel o ratunek dla zabytku został wystosowany, gdy zapadła decyzja o przedłużeniu, także we wrześniu i w październiku, godzin zwiedzania Muzeów Watykańskich wraz z kaplicą. W każdy piątek będą one otwarte dodatkowo od godz. 19 do 23.

Gazeta dodaje, że groźny dla malowideł Michała Anioła, Botticelliego i innych artystów jest nie tylko nanoszony przez zwiedzających pył i kurz, ale również ich oddech.

Konserwator Gianluigi Colalucci, który na przełomie lat 80. i 90. przeprowadził pierwszą w historii gruntowną renowację Kaplicy Sykstyńskiej powiedział włoskiemu dziennikowi: „Musieliśmy usunąć pozostałości po dymie ze świec. (…) Ale walka z pyłem jest też trudna”. (PAP)

sw/ ap/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :