Al Di Meola na początek wiosennej Ery Jazzu

Al Di Meola na początek wiosennej Ery Jazzu

Al Di Meola zagra w Warszawie – 12 marca, Poznaniu – 13 marca oraz w Łodzi – 14 marca. Meola wraz z zespołem przedstawi m.in. program ze swojej najnowszej płyty „Pursuit of Radical Rapsody”.

Według gitarzysty ten album stanowi nową erę w historii jego zespołu World Sinfonia. „Kompozycje i ich interpretacje są świeże, bardziej złożone i tak ukierunkowane jak nigdy przedtem – mówi Al Di Meola.

„Mistrz powrócił i jest zabójczy! – napisał krytyk z amerykańskiego magazynu „Guitar Player”. – Płyta jest spektakularna, a brzmienie takich utworów jak +Paramour’s Lullaby+ and +Full Frontal+ jest tak znakomite, że niemal przesłania cały album”.

W „New York Times” z kolei napisano, że w albumie, którego tytuł trafnie ujmuje misję Al di Meoli jako artysty (+Pursuit of Radical Rapsody” + – + W poszukiwaniu rapsodii absolutnej+ – PAP) gitarzysta wręcz poraża wirtuozerią”.

„Ten znakomity gitarzysta jest także doskonałym kompozytorem i widać to także w jego najnowszym albumie – powiedział PAP Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. – Tym razem mniej jest tu tanga i flamenco czy skojarzeń z ulubionym kompozytorem gitarzysty – Astorem Piazzollą. Ale za to, przynajmniej w niektórych utworach, jest to mocniejszy, elektryczny Meola, zachowujący jednak charakterystyczną liryczną barwę”.

Podczas koncertów Polsce Al Di Meoli towarzyszyć będą: gitarzysta Kevin Seddiki, akordeonista Fausto Beccalossi oraz – na bębnach – Peter Kaszas.

Al Di Meola należy do bardzo popularnych amerykańskich muzyków w naszym kraju – mówi Piątkowski. – Pojawia się w Polsce zarówno na zaproszenia prestiżowych festiwali, jak i niewielkich klubów.

Muzyk gościł już na koncertach Ery Jazzu w 2000 roku w duecie z Dino Saluzzim oraz w specjalnych projektach wraz z Orkiestrą Amadeus-Agnieszki Duczmal. W grudniu 2003 gitarzysta był bohaterem Christmas Gali a w 2007 jazz-rockowego show w Sali Kongresowej.

Al Di Meola amerykański gitarzysta jazzowy urodził się w 1954 r. w Jersey City w stanie New Jersey, USA. Współpracował m.in. z: gitarzystą flamenco Paco de Lucią, gitarzystą jazzowym Johnem McLaughlinem, polską orkiestrą Amadeus z Poznania, basistą Stanleyem Clarkiem, skrzypkiem Jean-Luc Pontym, pianistą i keyboardzistą Janem Hammerem.

W 1974 roku Al Di Meola przyłączył się do zespołu Return to Forever, założonego przez Chicka Coreę i grał z nim aż do rozstania w roku 1976. Po odejściu z Return to Forever Al Di Meola nagrał solowy album pt. „Land of the Midnight Sun”, na którym gościnnie zagrał m.in. Jaco Pastorius. Został wtedy zauważony ze względu na swoją szybkość gry i techniczne umiejętności. W czasie swojej 35-letniej kariery artystycznej nagrał 24 płyty jako leader i wystąpił na kilkudziesięciu innych albumach. „Pursuit of Radical Rapsody” jest jego 25, jubileuszowym albumem. (PAP)

abe/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :