Jakub Gierszał wśród najbardziej obiecujących młodych aktorów Europy

Jakub Gierszał wśród najbardziej obiecujących młodych aktorów Europy

23-letni Gierszał, znany m.in. z filmów „Sala Samobójców” Jana Komasy oraz „Wszystko, co kocham” w reż. Jacka Borcucha, jest jednym z dziesięciu tegorocznych laureatów programu Shooting Stars.

„W chwili, gdy go ujrzeliśmy, było jasne, że Gierszał urodził się, by grać na dużym ekranie. Ukazując kalejdoskop emocji, ma niezrównaną zdolność wciągnięcia widza w opowiadaną historię. Jest wzruszający, wiarygodny i wrażliwy – czysty i unikalny talent” – uznało międzynarodowe jury programu Shooting Stars 2012.

Przez miniony weekend w Berlinie laureaci spotykali się z reżyserami i producentami. Dzięki zainteresowaniu towarzyszącemu festiwalowi Berlinale młode gwiazdy mają okazję zaprezentować się zarówno przedstawicielom branży filmowej, jak i światowej prasie.

Gierszał uznał w poniedziałek, że tytuł Shooting Star 2012 oznacza dla jego kariery tyle, że „albo będzie tylko lepiej, albo teraz jest najlepiej i lepiej już nie będzie”.

„Daje to możliwość poznania wielu ludzi i wypłynięcia na szersze wody. Chodzi o to, żeby się pokazać większej widowni, co może dać szansę na pracę także poza granicami” – wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami.

Dla Gierszała szansa na zagraniczną karierę może pojawić się w Niemczech; do jedenastego roku życia aktor mieszkał w Hamburgu i płynnie mówi po niemiecku. „Marzę o tym, by grać również we wspólnych produkcjach różnych krajów” – zaznaczył.

Oprócz Polaka w tym roku wyróżnieni zostali: Antonia Campbell-Hughes z Irlandii, Niemka Anna Maria Muehe, Włoszka Isabella Ragonese, Adele Haenel z Francji, Ana Ularu z Rumunii, Hilmar Gudjonsson z Islandii, Riz Ahmed z Wielkiej Brytanii, Bill Skarsgard ze Szwecji oraz Max Hubacher ze Szwajcarii.

Organizatorem konkursu dla młodych aktorów w Europie jest stowarzyszenie European Film Promotion (EPF), promujące europejskie kino na świecie i skupiające instytucje członkowskie z 33 krajów. Wyróżnienia Shooting Stars przyznawane są od 1997 r. Nominowani do nagrody kandydaci muszą mieć nie więcej niż 36 lat, w dorobku co najmniej jedną rolę główną w krajowej produkcji oraz dobrze mówić po angielsku. W 2010 r. wśród laureatów była Agata Buzek, a w 2007 – Agnieszka Grochowska.

Z Berlina Anna Widzyk (PAP)

awi/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :