Aktor Ed Harris odebrał polską nagrodę im. Poli Negri

Aktor Ed Harris odebrał polską nagrodę im. Poli Negri

05.05. Warszawa (PAP) – Znany amerykański aktor Ed Harris odebrał w USA polską nagrodę filmową im. Poli Negri. Uhonorowana została jego współpraca z reżyserką Agnieszką Holland. Statuetkę wręczono mu podczas 11. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles.

Harris zagrał w 2005 r. główną rolę – Ludwiga van Beethovena – w filmie Holland "Kopia mistrza".

Statuetkę Poli Negri odebrał osobiście podczas gali otwarcia 11. Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles w kinie Egyptian Theatre – poinformowali w środę PAP organizatorzy tej imprezy.

Festiwal otworzyła uroczysta projekcja amerykańsko-polskiego filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej".

"Święto polskiego kina" w Los Angeles trwało od 20 kwietnia do 2 maja. W jego ramach zaprezentowano "Katyń" Andrzeja Wajdy. Pokaz ten zorganizowano specjalnie w związku z tragedią pod Smoleńskiem – zaznaczyli organizatorzy.

Podczas festiwalu pokazano m.in. obrazy: "Moja krew" Marcina Wrony, "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka, "Zero" Pawła Borowskiego, a także "Wszystko, co kocham". Ten ostatni film, wyreżyserowany przez Jacka Borcucha, wygrał festiwalowy konkurs główny.

W Los Angeles zaprezentowane zostały również filmy stworzone przez Polaków lub przy współudziale polskich artystów, które nie trafiły jeszcze do kin w Polsce.

Były to m.in.: produkcja amerykańska "After.Life" w reż. Agnieszki Wójtowicz-Vosloo, z Liamem Neesonem i Christiną Ricci w rolach głównych oraz "Limousine" Jerome′a Dassiera – produkcja polska, z Agnieszką Grochowską i Christopherem Lambertem w obsadzie.

Projekcje odbywały się m.in. w kinie Egyptian Theatre i na Uniwersytecie Kalifornijskim (UCLA).

Wśród gości festiwalu – jak wymienili organizatorzy – znalazło się wielu znanych artystów, m.in.: kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, aktorzy Alicja Bachleda-Curuś, Borys Szyc, Mateusz Damięcki, Lesław Żurek i Eryk Lubos, a także amerykański operator Bill Butler – autor zdjęć do "Limousine", oraz m.in. do filmów: "Lot nad kukułczym gniazdem", "Szczęki", "Grease", "Rocky IV", "Hot Shots!".

Podczas festiwalu statuetkę Pola Negri przyznano również aktorce Annie Paquin – za jej rolę w filmie o Irenie Sendlerowej.

W komunikacie przesłanym PAP organizatorzy zapowiedzieli, że od 2011 r. Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles będzie odbywał się w innym terminie – jesienią. Jak wyjaśnili, decyzja ta "ma to związek z przesunięciem terminu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który od tego roku odbywa się w maju".(PAP)

jp/ abe/ bk/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :