Agnieszka Morawińska dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie

Agnieszka Morawińska dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie

28.10. Warszawa (PAP) – Agnieszka Morawińska została nowym dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie. Rada Powiernicza Muzeum przyjęła w czwartek jej kandydaturę na to stanowisko.

Morawińską, od 2001 roku dyrektor Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego zarekomendował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Zastąpi ona Piotra Piotrowskiego, który 12 października poinformował, że ustępuje ze stanowiska, motywując swą decyzję odrzuceniem przez Radę Powierniczą Muzeum opracowanej przez niego strategii rozwoju placówki. „Zachętą” ma kierować teraz Hanna Wróblewska, dotychczasowa zastępczyni dyrektor Galerii.

Proszona o komentarz Agnieszka Morawińska powiedziała PAP, że w czwartek nie będzie udzielać wywiadów.

18 października, po ogłoszeniu przez ministra kultury nazwiska Morawińskiej jako kandydatki na szefa Muzeum Narodowego, mówiła ona PAP, że jest z tą instytucją związana emocjonalnie. „Tam pracował mój ojciec, tam pracowała moja matka, ja tam pracowałam przez 16 lat. Los Muzeum Narodowego nie jest mi obojętny” – podkreślała.

Jak wówczas dodała – jeśli zostanie dyrektorem Muzeum Narodowego – najpierw będzie chciała porozumieć się z zespołem. „Jeśli zespół będzie chciał się ze mną porozumieć, jeśli będziemy razem pracować – możemy zmienić wszystko” – zapewniła.

Agnieszka Morawińska jest historykiem i krytykiem sztuki. W latach 1976-1991 była kuratorem Galerii Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 1990 do 1991 roku sprawowała funkcję wiceministra kultury i sztuki. Była kuratorem Zbiorów Sztuki Zamku Królewskiego w Warszawie (1991-1993); ambasadorem Polski w Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei (1993-1997). Po powrocie do kraju pracowała jako kurator w Zamku Królewskim w Warszawie oraz jako wykładowca w warszawskiej ASP.

Dyrektorem „Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki została w 2001 r.

Była kuratorem wielu wystaw m.in.: „Symbolism in Polish Painting 1890-1914” w Detroit Institute of Arts; „Artystki Polskie” (Muzeum Narodowe w Warszawie); „Polish Women Artists and the Avant Guard” (National Museum of Women in the Arts, Washington); „Romantyzm. Malarstwo w czasach Chopina” (Zamek Królewski w Warszawie); „Malarstwo Polskie XXI wieku” (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki).

Jest autorką wielu publikacji z zakresu historii sztuki.(PAP)

agz/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :