After Blues

After Blues

Zespół założony w październiku 1980 roku przez Leszka Piłata i Waldemara Baranowskiego, który notabene są dziś jedynymi członkami zespołu.
Obaj skończyli szkołę muzyczną i od samego początku wiedzieli, że będą zajmować się graniem. Wraz ze swoimi dwoma kolegami ze szkoły muzycznej: Andrzejem Kotokiem i Zenonem Szyłakiem założyli zespół 3.50 Po Obniżce. W zasadzie do końca niewiadomo czego nazwa miała dotyczyć. Do dziś funkcjonują dwie legendy. Jedna mówi o tym, że ponoć tyle w tamtych czasach kosztowała połówka chleba. Natomiast druga mówi, że inspiracją była kompozycja Krzysztofa Sadowskiego „3.50”. Zespół od samego początku odnosił sukcesy, a pierwszym i zarazem tym najważniejszym była wygrana przeglądu zespołów młodzieżowych w klubie „Słowianin”. 3.50 Po Obniżce byli oryginalni i dlatego zostali zauważeni. Zamiast modnej w tamtych czasach piosenki popowo – żołnierskiej oni zwrócili się w stronę białego bluesa.
Jeszcze w początkowych latach swojej działalności zespół zmienił nazwę na After Blues. Z powodu trudności finansowych zajmowali się różnymi rzeczami, byleby tylko mieć pieniądze na grę. Na samym początku grywali w piwnicy domu jednego z członków. Dopiero po jakimś czasie przenieśli się do studenckiego klubu „Pinokio”, a w 1985 roku do „Transu”. Wtedy też zredukowana skład zespołu. Co ciekawe Leszek Piłat stworzył dość innowacyjny kombajn perkusyjny (bębny, talerze z systemem przekładni i sznurków), który umożliwiał basiście i gitarzyście grać jednocześnie nogami. Ten nowoczesny i wielozadaniowy duet zachwycił jury festiwalu „Rawa Blues”. Przyznano im pierwszą nagrodę.
Zespół kilkakrotnie współpracował też z Tadeuszem Nalepą. Od roku 1991 After Blues towarzyszył Nalepie w trasach koncertowych i tak zyskali sobie miano zespołu akompaniującego Nalepie. Dokumentacją tej współpracy jest nagranie kasety „Tadeusz Nalepa promotion After Blues”.
Do roku 1994 Piłat i Baranowski występowali sami lub z udziałem gości. W roku 1994 nawiązali współpracę z Mirą Kubasińską, która dzięki After Blues ponownie opracowała swój stary repertuar i wielokrotnie razem występowali. Wystąpili również w studiu koncertowym Polskiego Radia w Szczecinie.
After Blues istnieje na polskiej scenie muzycznej już ponad 20 lat. Na swoim koncie mają 8 wydawnictw. Grali wiele koncertów nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Szwecji, Danii, Rosji i byłej Czechosłowacji.

Marta Kotas 2009.01.28

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :