Niezapomniany Podbipięta – Wiktor Zborowski.

Niezapomniany Podbipięta – Wiktor Zborowski.

Haberz opowieści o dezerterach z cesarsko – królewskiej armii iPodbipięta z „Ogniem i mieczem” to tylko dwie z jegokilkudziesięciu kreacji filmowych. Od trzydziestu lat niemal co roku na ekrany wchodzą filmy z jego udziałem. Oprócz tego znajdujeczas na teatr, życie rodzinne , wędkowanie i golfa.

Jestniewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych aktorówpolskiej sceny. To absolwent warszawskiej PWST. Ukończył ją w roku1973. Pierwszy raz mogliśmy go oglądać na ekranie w jednym zodcinków „Czterdziestolatka” pod tytułem „Karta zeSpitzbergenu, czyli oczarowanie”. Zagrał tam razem z KrzysztofemMajchrzakiem role przezabawnych inżynierów – dowcipnisiów.Posiada niesamowity dar rozśmieszania innych, dzięki czemu zagrałw wielu wspaniałych polskich komediach. Zachwycił zarówno widzówjak i krytykę doskonałą kreacją Longinusa Podbipięty w polskiejsuperprodukcji „Ogniem i mieczem”.

Nascenę był właściwie „skazany” od dziecka. Jego dziadkowiepoznali się uczestnicząc w amatorskim przedstawieniu – babciagrała , dziadek był suflerem. Jego wujem jest znany i lubiany JanKobuszewski, a ciotką Hanna Zemrzuska. Sam Zborowski ożenił siętakże z aktorką Marią Winiarską.

Aktorgrał w takich warszawskich teatrach jak : Teatr Narodowy, Kwadrat,Ateneum, ostatnio w teatrze muzycznym Roma. Współpracował międzyinnymi z Januszem Warmińskim, Adamem Hanuszkiewiczem, GustawemHoloubkiem.

Jegopierwsza znacząca rola filmowa to z pewnością Haber w „CKDezerterach” (rok 1985), Janusza Majewskiego. Akcja tej produkcjirozgrywała się w 1918 roku, w małym garnizonie , na węgierskiejprowincji. I z pewnością była to bardzo fajna komedia. Spora w tymzasługa grających aktorów , bo oprócz Wiktora Zborowskiegowystąpili: Marek Kondrat, Leon Niemczyk, Krzysztof Kowalewski iWojciech Pokora.

PonadtoZborowski wystąpił w takich komediach: „Kogiel Mogiel” i„Galimatias czyli Kogiel Mogiel 2”, „Kuchnia Polska”, „SztukaKochania”, „O dwóch takich co nic nie ukradli”, „Darmozjadzie polskim”, „Goodbye Rockefeler”.

Zpewnością widzowie pamiętają go z dwóch superprodukcji: „Ogniemi mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana i „Starą baśń : kiedysłońce było bogiem”, film nakręcono na podstawie powieściJózefa Ignacego Kraszewskiego.

JerzyHoffman tak mówił o roli Wiktora Zborowskiego: „Rolą Podbipietyzrobił nam wszystkim wielki prezent. Wiktor zewnętrznie podobnyjest do Sienkiewiczowskiego bohatera, jeśli zaś chodzi o osobowość,jest jego całkowitym przeciwieństwem. Zdaniem Zagłoby Podbipiętajest obdarzony wszelkimi cechami poza dowcipem i inteligencją. UWiktora Zborowskiego te cechy są właśnie dominujące. Jesttryskającym gejzerem humoru, choć wcale nie sprawia takiegowrażenia”.

Wostatnim czasie Zborowskiego mogliśmy oglądać także w serialachtelewizyjnych: „Klan”, „Przeprowadzki”, „13. posterunek”oraz „Kryminalni”.

WiktorZborowski ma także spory dorobek dubbingowy. To jego głosem mówiłMufasa w obydwu częściach „Króla Lwa”, ponadto głosu użyczyłVictorowi w „Dzwonniku z Notre Dame”, Obeliksowi w „Asterix iObelix kontra cezar” i „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”.

Aktorma dystans do siebie, świata i zawodu. Nie ulega modom, a wielesytuacji ze świata filmu i show – biznesu komentuje z właściwymsobie poczuciem humoru.

Odpięćdziesięciu lat wędkuje. Należał nawet do ekipy , którazajmowała się tym sportowo i brała udział w międzynarodowychzawodach. Wiktor Zborowski ma na swoim koncie między innymimetrowego szczupaka.

Jednaknajchętniej łowi okonie. Szeroko omija Mazury, na których, jegozdaniem jest więcej łowiących niż ryb. Bardzo lubi rzeki , naprzykład górną Odrę z sudeckimi dopływami, a także dzikie,naturalne odcinki Wisły.

Przyswoim wzroście (197 cm) spokojnie mógł być koszykarzem. Uprawiałten sport bardzo długo, grał w warszawskiej „Polonii”, wjuniorskiej reprezentacji Polski, dopóki w klasie maturalnej , popowrocie z mistrzostw Europy w Hiszpanii, nie doznał kontuzjikolana. Zerwał wtedy więzadło krzyżowe i skończyła się jegokariera sportowa.

WiktorZborowski wspólnie z Marianem Opaniom występują w kabarecie SuperDuo. Obydwaj artyści prezentują program na który składają siępiosenki Wysockiego, Brechta, Młynarskiego. W programie kabaretu sątakże śmieszne szmoncesy – czyli humor żydowski. Podczaswystępu możemy usłyszeć także teksty znane z kabaretu StarszychPanów.

Zborowskito artysta ,który z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniegosłowa i na pewno jeszcze nie raz nas zaskoczy.

A.K.2011- 07-24

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :