Chyba wszyscy pamiętają piosenkę „Mój pierwszy bal”. To właśnie Agnieszka Osiecka była jej autorką. Tej i jeszcze wielu, wielu innych ,które do dziś czasami sobie nucimy, robiąc porządki albo gotując.
Agnieszka była córką pianisty Wiktora Osieckiego i polonistki Marii Osieckiej. Osiecka to poetka, pisarka, autorka piosenek(napisała ponad dwa tysiące tekstów piosenek), reżyser teatralny i telewizyjny w jednej osobie.
Urodziła się 9 października 1936 roku w Warszawie.Pierwsze lata swojego dzieciństwa spędziła w Zakopanem, gdzie jej ojciec koncertował. Po wojnie rodzina Agnieszki osiadła w Warszawie. Osiecka choć mieszkała w różnych miejscach zarówno w Polsce jak i za granicą, to jednak zawsze jej utwory powstawały przy biurku w warszawskim mieszkaniu.
Była osóbką niezwykle uzdolnioną, zaliczyła program dwóch lat w jeden rok i ukończyła Liceum Ogólnokształcące w 1952 roku. Później przyszedł czas na studia. Ukończyła je na Uniwersytecie Warszawskim, na Wydziale Dziennikarskim, skończyła również Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową w Łodzi. Jeszcze podczas studiów publikowała reportaże i eseje. W roku 1954związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków – pisała tam teksty piosenek o tematyce lirycznej.
Rok 1962 to debiut Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu.Była to piosenka „Mój pierwszy bal” do muzyki Franciszki Leszczyńskiej, w interpretacji Kaliny Jędrusik. W roku 1963 na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu posypał się „deszcz nagród”. Osiecka otrzymała nagrodę indywidualną za„Piosenkę o okularnikach” i wyróżnienia za piosenki: „Czerwony kapturek”,„Gdzie jest szlagier”, „Białe małżeństwo”, „Kochankowie z ulicy kamiennej”,„Ulice wielkich miast”, „Solo na kontrabasie”.
W późniejszych lata Agnieszka prowadziła w radiu zespół ,który nazywał się Radiowe Studio Piosenki. To tutaj właśnie Osiecka poznała kompozytorów i muzyków. To także tu pierwsze kroki stawiali: Maryla Rodowicz,Ewa Demarczyk, Marek Grechuta, zespoły Skaldowie i Alibabki. Współpracując z Polskim Radiem równocześnie tworzyła sztuki i spektakle z piosenkami dla teatrów i telewizji. Jej pierwsząsztuką wystawioną na scenie była „Niech no tylko zakwitną jabłonie”. Sztukę tę wystawił Teatr Ateneum, z którym Osiecka była związana przez wiele następnych lat.
Muzykę do jej piosenek pisali między innymi: Seweryn Krajewski, Krzysztof Komeda, Andrzej Zieliński, Zygmunt Konieczny. O teksty piosenek Osieckiej zabiegali najbardziej liczący się w Polsce piosenkarze. Do jej ulubionych wykonawców należeli: Kalina Jędrusik, Maryla Rodowicz, Seweryn Krajewski, zespół Skaldowie i Magda Umer.
Osiecka była osobą niezwykle ciekawą świata, bardzo dużo podróżowała. Interesowała się także fotografią. Nigdy nie osiągnęła stabilizacji. Ze związku z dziennikarzem Danielem Passentem urodziła swoją jedyną córkę Agatę. Pod koniec swojego życia Agnieszka pisała piosenki i sztuki dla teatrzyku Atelier w Sopocie. Przygotowywała także album „Pięć oceanów”,który miał być wydany przez Polskie Radio, a na którym miały się znajdować najważniejsze dla niej piosenki.
Niestety nie doczekała jego premiery, zmarła 7 marca 1997roku.
Agnieszka Kowalczyk 2010-10-25