Wystawa plakatów promujących polską  prezydencję

Wystawa plakatów promujących polską prezydencję

Plakaty zostały zaprezentowane podczas wtorkowej wystawy w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki. „Ekspozycja przybliża 1000-letni wkład Polski w drogę do wspólnej Europy. Udało nam się namówić do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu 15 wybitnych artystów plastyków, którzy stworzyli własne indywidualne koncepcje na temat danego wydarzenia czy postaci. Plakaty będą prezentowane w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i w Trójmieście od 1 lipca na podświetlanych reklamach zewnętrznych AMS” – mówił podczas wernisażu ekspozycji pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. utworzenia w Warszawie instytucji kultury pod roboczą nazwą Muzeum Komunizmu, Wojciech Borowik.

Jak zaznaczył, pomysł zwrócenia się do artystów, w latach 80. związanych z ruchem niezależnym, poddał mu współtwórca ruchu kultury niezależnej Jerzy Brukwicki. „Żaden z kolegów i koleżanek w trudnych latach 80. nigdy nie odmówił mi, kiedy prosiłem o ilustrację książki, zaprojektowanie plakatu czy ulotki wydawanej w podziemiu i to mnie skłoniło do ponownego zwrócenia się do nich. Plakat jest tą dziedziną sztuki, która najszybciej reaguje na wszelkie wydarzenia i przemiany społeczne oraz najlepiej trafia do ludzkiej wyobraźni. Myślę, że te prace mają szansę przybliżyć widzom prawie 1000-letnie dzieje Polski i jej wkładu w ideę integracji europejskiej” – powiedział obecny na uroczystości Brukwicki.

Autorami plakatów są: Tomasz Bogusławski, Jan Bokiewicz, Andrzej Budek, Jacek Ćwikła, Wiesław Gołuch, Michał Jędrczak, Roman Kalarus, Zbigniew Kołaczek, Wojciech Kołyszko, Piotr Młodożeniec, Wojciech Mueller, Romuald Oramus, Wiesław Rosocha, Eugeniusz Skorwider i Małgorzata Śliwińska.

Wśród wydarzeń, którym prace są poświęcone znalazł się: zjazd gnieźnieński z 1000 roku; zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem; konstytucja 3 maja; projekt konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzembowskiego z 1831 roku; solidarność polsko-czechosłowacko-węgierska jako prekursor Grupy Wyszehradzkiej; posłanie do narodów Europy Wschodniej I Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność z 1981 roku i wybory 4 czerwca 1989 roku. Uwiecznione na plakatach postacie to: Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Józef Piłsudski, Irena Sendler, Jerzy Giedroyc, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa oraz Jan Paweł II.

„Bardzo zainteresowała mnie idea powstania serii plakatów tworzonych przez różnych artystów opowiadających o wydarzeniach i postaciach z naszej historii, które miały wpływ także na losy Europy. Jesteśmy w ostatnich dziesięcioleciach świadkami powstania idei zjednoczonej Europy, ale tak naprawdę towarzyszyła nam ona od ponad tysiąca lat. Ok. 1000 r. pojawiła się idea +Europa Universalis+ cesarza Ottona III, której jednym z fundamentów miało być młode państwo – Polska. Pomysł ten zrodził się na zjeździe gnieźnieńskim. Tworząc poświęcony mu plakat miałem trochę utrudnione zadanie, gdyż praktycznie nie miałem materiału ikonograficznego, więc musiałem sam wykreować obraz spotkania dwóch władców europejskich. Otton III trzyma proporzec w kształcie kontynentu europejskiego zakończony krzyżem, a Bolesław Chrobry – tarczę z godłem orła białego. Miało to symbolizować ideę wspólnej Europy zbudowanej na chrześcijańskich wartościach, a sama praca jest utrzymana w stylistyce dawnych rycin” – opowiadał PAP autor pracy Zbigniew Kołaczek.

Wśród innych zaprezentowanych na wystawie prac można także zobaczyć m.in. plakat z posłaniem do narodów Europy Wschodniej I Krajowego Zjazdu NSZZ Solidarność z 1981 roku przybliżający fragment tekstu, któremu towarzyszy logo Solidarności oraz znak sierpa i młota. W centralnej części pracy poświęconej wyborom 4 czerwca 1989 roku znajduje się przekreślona czerwona gwiazda, a plakat z postacią Józefa Piłsudskiego przedstawia czapkę maciejówkę, która nakrywa czerwone gwiazdy. Na pracach znajduje się także znaczek Solidarności oraz podpisy w języku angielskim. (PAP)

akn/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :