V edycja konkursu na komiks oPowstaniu Warszawskim

V edycja konkursu na komiks oPowstaniu Warszawskim

„W tym roku tematem konkursu jest +archiwum historii rysowanej+. Chcemy, aby rysownicy tworząc komiksy odwołali się do naszego Archiwum Historii Mówionej i przekazali w formie plastycznej historie dnia codziennego powstańców. Ponad 2,7 tys. nagrań na naszej stronie internetowej będzie pomocą w znalezieniu kontekstu czy pomysłu na odwzorowanie którejś z historii. Komiks o tematyce historycznej współgra z ideą Muzeum Powstania Warszawskiego. Nasza ekspozycja mówi o historii i kulturze w nowoczesny sposób, dlatego poszukujemy twórców, którzy w podobny sposób je postrzegają” – tłumaczył na konferencji prasowej w poniedziałek dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

W ocenie Tomasza Kołodziejczaka, członka jury i przedstawiciela partnera konkursu, wydawnictwa Egmont Polska, tegoroczny pomysł na konkurs ma wiele zalet. „Wydaje mi się, że jedną z tych zalet jest fakt, iż dla wielu osób kontakt z tymi historiami będzie także okazją do spotkania z piękną polszczyzną, której używały osoby ze starszego pokolenia. Mam nadzieję, że te prawdziwe opowieści, ich dźwięk, tembr głosów opowiadających i same historie przełożą się na fascynujące opowieści, gdzie nie tylko obrazek, ale i język będzie ciekawy i piękny” – ocenił Kołodziejczak.

„Archiwum Historii Mówionej jest z pewnością wielką studnią, w której można znaleźć mnóstwo skarbów, którymi rysownicy powinni się żywić – czyli ciekawych historii. Te opowieści przy bliższej analizie okazują się niezwykle obrazkowe, to właściwie pewnego typu malowidła, dlatego też są tak doskonałym materiałem na komiks” – ocenił raper Łukasz „L.U.C” Rostkowski, w tym roku po raz pierwszy zasiadający w jury.

I nagroda w konkursie „Powstanie ’44 w komiksie” wynosi w tym roku 1,5 tys. euro, II nagroda – 1 tys. euro, III nagroda – 500 euro.

Dyrektorem artystycznym konkursu jest Przemek „Trust” Truściński. W jury zasiadają także: Karolina Korwin-Piotrowska, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka (przedstawicielka Muzeum) oraz Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz – zwycięzcy poprzedniej edycji konkursu.

Regulamin i szczegóły konkursu mają być od wtorku dostępne na stronie www.konkurskomiksowy.1944.pl (PAP)

akn/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :