Wrocław: miesiąc Spotkań Autorskich – Czesi, Słowacy, Polacy

Wrocław: miesiąc Spotkań Autorskich – Czesi, Słowacy, Polacy

Przyjedzie pierwsza liga literatury polskiej, czeskiej i słowackiej – zapewniają organizatorzy.

Festiwal od 12 lat organizuje czeskie wydawnictwo Wiatraki.„Impreza ma dwie linie programowe. Są to spotkania z pisarzami czeskimi i słowackimi, a od kilku lat pojawia się na tych spotkaniach gość honorowy. Do tej pory były to m.in. Francja, Białoruś i Kanad, a w tym roku gościem honorowym jest Polska” – tłumaczyła w środę na konferencji prasowej koordynator festiwalu, Jolanta Grzelczyk.

Spotkania autorskie organizowane w ramach festiwalu odbywać się będą w czterech miastach: Brnie, Koszycach, Ostrawie oraz Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska miłośnicy literatury począwszy do 4 lipca przez miesiąc będą mogli codziennie uczestniczyć w spotkaniu z pisarzem czeskim, słowackim i polskim. Wszystkie spotkania będą odbywać się w Mediatece.

Formuła festiwalu ma przybliżyć literaturę jak największemu gronu odbiorców. „Te spotkania polegają głównie na odczytywaniu tekstów, po czym zazwyczaj jest dyskusja, która ma charakter nieformalnej biesiady literackiej” – tłumaczyła Grzelczyk.

Dyrektor Wydziału Kultury wrocławskiego magistratu Jarosław Broda podkreślił, że do Wrocławia przyjedzie „pierwsza liga literatury polskiej, czeskiej i słowackiej”. Do Wrocławia przyjadą m.in. Ryszard Krynicki, Tomasz Różycki czy Stefan Chwin, z czeskiej strony zaś Michal Ajvaz czy Pavel Kohout.

Festiwal zakończy się 3 sierpnia. (PA)

pdo/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :