Festiwal po raz pierwszy odbył się nad Brdą w ubiegłym roku po burzliwym wyprowadzeniu się z Łodzi.
Jak poinformował dyrektor festiwalu, Marek Żydowicz, podpisany dokument to wstępne porozumienie, które pozwoli wszcząć urzędowe procedury przetargowe w sprawie imprezy. „Jeśli się powiodą, festiwal wróci w gościnne progi Bydgoszczy” – zaznaczył Żydowicz.
Impreza po raz drugi ma się odbyć w gmachu Opery Novej, położonym w samym centrum Bydgoszczy, w zakolu Brdy. Żydowicz namawia jednak władze miasta do wspólnych działań zmierzających do wybudowania specjalnego centrum festiwalowego, które w przyszłości stałoby się stałą siedzibą Camerimage.
Centrum mogłoby powstać tuż obok budynku Opery, w miejscu, gdzie do 1945 roku stał ogromny budynek Teatru Miejskiego. Zgodnie z planami zagospodarowania, miejsce to jest przeznaczone pod obiekt łączący funkcje kongresowe z komercyjnymi, ale dotychczas nie zapadła jeszcze żadna decyzja w sprawie jego budowy.
„Obie strony mają chęć współpracy i dobrą wolę. Myślę, że już niemal można powiedzieć, iż Camerimage w 2011 roku powtórnie odbędzie się w Bydgoszczy” – uznał prezydent miasta Rafał Bruski.
Jak zaznaczył, decyzja jest teraz uzależniona od radnych, którzy muszą zaakceptować wsparcie finansowe dla festiwalu. Prawdopodobnie wyniesie ono, podobnie jak w ubiegłym roku, 2,5 mln zł.
Podczas ubiegłorocznej, 18. edycji festiwalu, zaprezentowano 270 filmów. Do Bydgoszczy przyjechało z tej okazji około 75 specjalnych gości z branży filmowej, m.in. Keanu Reeves, Michael Ballhaus, Jerzy Skolimowski, Darren Aronofsky i Vittorio Storaro.
Marek Żydowicz rok temu podjął decyzję o zaprzestaniu, po dziesięciu latach współpracy, organizowania Festiwalu w Łodzi. Głównym powodem, jaki podał, było „wykreślenie przez Radę Miasta Łodzi z wieloletniego planu inwestycyjnego zadania pod nazwą +Budowa Centrum Festiwalowo-Kongresowego Camerimage Łódź Center+”.
Impreza filmowa startowała w 1993 roku, w nieodległym od Bydgoszczy Toruniu i jej przeniesienie do Bydgoszczy było powrotem do regionu kujawsko-pomorskiego. Po siedmiu edycjach, w atmosferze konfliktów między Żydowiczem a władzami Torunia, została przeniesiona w 2000 roku do Łodzi.
Pomysł ulokowania Camerimage nad Brdą pojawił się już w latach 90. jako forma nacisku na prezydenta Torunia, by spełnił kolejne postulaty Żydowicza. Doszło wówczas do spotkania w tej sprawie w bydgoskim ratuszu, ale do przeniesienia festiwalu do Bydgoszczy wówczas nie doszło. (PAP)
olz/ hes/