„Realizowany równolegle na Litwie i w Polsce program zademonstruje, iż nie zważając na różne polityczne okoliczności, nasze kultury mają wiele wspólnego” – powiedział dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, prezentując na konferencji prasowej w Wilnie program obchodów ogłoszonego przez litewski parlament Roku Czesława Miłosza.
W przyszłym roku mija setna rocznica urodzin polskiego poety, prozaika i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla w 1980 roku.
Kvietkauskas poinformował, że obchody będą dotyczyły głównie miejscowości, z którymi noblista był związany. „Chcemy, by jak najwięcej osób odwiedziło Szetejnie, gdzie się Miłosz urodził, okolice Kiejdan, a także dwór w Krasnogrudzie, gdzie Miłosz spędzał wakacje w latach szkolnych i uniwersyteckich. Tam właśnie planowane jest spotkanie intelektualistów litewskich i polskich” – poinformował Kvietkauskas.
Mówił też, że „Czesław Miłosz próbował jednoczyć diasporę litewską i polską w USA, apelował o zaprzestanie eskalacji napięcia między Litwinami i Polakami na tle narodowościowym i politycznym”.
Program edukacyjny związany z obchodami Roku Czesława Miłosza obejmuje m.in. spotkania studentów obu krajów. Dyrektor Instytutu Literatury Litewskiej wyraził nadzieję, że te spotkania i dyskusje przyczynią się do ożywienia dialogu między obu krajami.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ mc/ bk/