21.10. Warszawa (PAP) – Nagrody główne, specjalne i wyróżnienia wręczyli w czwartek laureatom XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, minister kultury Bogdan Zdrojewski.
W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister kultury Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele rządu, korpus dyplomatyczny.
Zwyciężczyni konkursu Julianna Awdiejewa odebrała I nagrodę z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego, fundatora nagrody. I nagroda to 30 tys. euro, złoty medal i wieniec laurowy.
„Warszawa jest dumna z faktu, że Chopin jest najbardziej znanym na świecie obywatelem miasta stołecznego Warszawy. I w dalszym ciągu polskie serca drżą na dźwięk muzyki Chopina i w dalszym ciągu Polacy znajdują te fragmenty muzyki, które mówią wszystko o naszej polskiej duszy, o Mazowszu, o mazurkach, kujawiakach i polonezach (…). I w dalszym ciągu geniusz Chopina, i talent Chopina czyni kulturę polską wraz z Fryderykiem Chopinem własnością całego świata. Widać to po XVI Konkursie Chopinowskim (…)po składzie jury (…) i laureatach konkursu” – mówił prezydent podczas koncertu laureatów w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
II nagroda – po 25 tys. euro i srebrny medal – została przyznana ex aequo Ingolfowi Wunderowi (Austria) i Lukasowi Geniuszasowi (Rosja/Litwa). Laureatem III nagrody – 20 tys. euro i brązowego medalu – został Rosjanin Daniił Trifonow.
IV nagrodę – 15 tys. euro. – jury konkursu przyznało Bułgarowi Ewgenijowi Bożanowowi, ale pianista nie pojawił się na uroczystości, jak podano – z przyczyn niezależnych od organizatorów. Zgodnie z regulaminem konkursu wszyscy laureaci zobowiązani są do udziału w koncercie laureatów i jego dwóch powtórzeniach. Nieusprawiedliwiona absencja na koncercie laureatów i jego powtórzeniach oznacza rezygnację z nagrody pieniężnej.
10 tys. euro otrzyma Francuz Francois Dumont, uhonorowany V nagrodą. VI nagrody jury nie przyznało.
Wyróżnienia otrzymali: Nikołaj Chozjainow (Rosja), Mirosław Kułtyszew (Rosja), Helene Tysman (Francja) i Paweł Wakarecy (Polska).
Za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie uhonorowano Lukasa Geniuszasa. Daniił Trifonow otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków. Za najlepsze wykonanie koncertu nagrodzono Ingolfa Wundera, który odebrał też nagrodę za najlepsze wykonanie Poloneza-fantazji. Nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty otrzymała Julianna Awdiejewa.
„Jesteśmy dumni (…) z fenomenalnego dziedzictwa Fryderyka Chopina” – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, gratulując laureatom i dziękując jury konkursu.
„Wiem, że spory o to, kto ma znaleźć się w finałowej dziesiątce były długie, trwają także dziś. Ale wierzę ekspertom, bo takiego składu jeszcze nie było” – ocenił minister.
Zdrojewski dziękował wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Roku Chopinowskiego za m.in. zrealizowane inwestycje: Zamek Ostrogskich i Centrum Chopinowskie, za 2,5 tys. wydarzeń artystycznych na świecie i 1,5 tys. odbywających się w tym roku w Polsce.
Dyrektor naczelny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Waldemar Dąbrowski mówił o wielkiej randze Konkursu Chopinowskiego.
„Rangę tę wyznaczają wielkie kariery poprzednich laureatów, wspaniały skład jury (…) i niezwykły poziom 78 młodych artystów, artystów kompletnych, ukształtowanych, wyłonionych z grupy ponad 230 pianistów, którzy zgłosili się do konkursu” – mówił Dąbrowski.
Podczas czwartkowego koncertu laureatów publiczność wysłuchała m.in. Poloneza As-dur op. 53, Walca Es-dur op. 18, Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22.
W piątek rozdane zostaną nagrody pozaregulaminowe. Powtórzenie koncertu laureatów zaplanowano na piątek i sobotę.(PAP)
agz/ abe/