21.07. Wrocław (PAP) – Francuski reżyser Jean-Luc Godard, austriacki aktor Klaus Maria Brandauer oraz amerykański wokalista Mike Patton – to niektórzy goście rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty.
W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się ponad 500 filmów z 50 krajów, z czego ponad 140 podczas imprezy będzie miało swoje polskie premiery. Festiwal otworzy francuski film Xaviera Beauvois „O bogach i ludziach”, który zdobył Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes. Będzie to polska premiera tego filmu.
„O bogach i ludziach” jest oparty na kanwie autentycznych wydarzeń. Opowiada historię siedmiu katolickich mnichów, którzy zostali zamordowani w 1996 r. w Algierii podczas konfliktu z islamskimi ekstremistami. Drugim filmem, który zostanie pokazany w dniu otwarcia, będzie obraz „Wkraczając w pustkę” w reż. Gaspara Noe.
Pierwszego dnia festiwalu odbędzie się również koncert amerykańskiego wokalisty Mike’a Pattona, znanego m.in. z zespołu Faith No More. Występ Pattona zainauguruje europejskie tournee, podczas którego artysta będzie promował nową płytę – Mondo Cane. To projekt prezentujący covery włoskich przebojów z lat 50. i 60. XX wieku. Wokaliście będzie towarzyszył zespół składający się z siedmiu muzyków, trzyosobowy chór oraz 12 polskich muzyków z wrocławskiej The Film Harmony Orchestra.
Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny festiwal upłynie pod znakiem kinematografii tureckiej. Zostanie pokazanych 30 filmów z tego kraju. Będzie to kino reprezentowane przez młodych twórców, którzy zdobywają laury na międzynarodowych festiwalach.
W ramach festiwalu zostaną pokazane dwie duże retrospektywy. Widzowie obejrzą filmy uznawanego za kluczową postać francuskiej Nowej Fali Jean-Luca Godarda oraz jednego z największych wizjonerów polskiego kina, Wojciecha Jerzego Hasa.
Jednym z ciekawszych wydarzeń będzie prezentacja opery filmowej „Księga niepokoju” – z udziałem znanego austriackiego aktora Klausa Marii Brandauera i portugalskiej śpiewaczki fado Any Moury.
Festiwalowi będą towarzyszyć wystawy. Będzie można zobaczyć m.in. ekspozycję poświęconą twórczości Wojciecha Jerzego Hasa oraz instalację Krzysztofa Wodiczki. „Będzie to pierwsza w Polsce realizacja Wodiczki, która porusza problemy polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku, zmagających się z trudnościami powrotu do cywilnego życia” – podkreślają organizatorzy.
W ramach festiwalu odbędą się trzy konkursy. W głównym – Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty – zostanie pokazanych 14 filmów, m.in.: „Trash Humpers”, zrealizowany przez Harmony’ego Korine’a, brazylijski obraz „Podróżuję, bo muszę, wracam, bo kocham” Marcelo Gomesa i Karima Ainouza oraz antywojenny eksperyment ze Sri Lanki „Pomiędzy dwoma światami” Vimukti Jayasundary.
W tym konkursie zostaną przyznane trzy nagrody. Jury przyzna Grand Prix dla najlepszego filmu i 20 tys. euro. Zwycięski obraz wybierze również publiczność. Po raz pierwszy zostanie także przyznana prestiżowa nagroda FIPRESCI, czyli wyróżnienie krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.
Po raz drugi na festiwalu zostanie zorganizowany Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce. 12 pełnometrażowych dokumentów zainspirowanych różnymi dziedzinami i kierunkami w sztuce dawnej i współczesnej wystartuje do wyścigu o nagrodę w wysokości 10 tys. euro.
Odbędzie się również konkurs Nowe Filmy Polskie, w którym wystartuje siedem filmów fabularnych, wyprodukowanych w ostatnim roku. W tym konkursie najlepszym przypadnie Wrocławska Nagroda Filmowa ufundowana przez prezydenta Wrocławia w wysokości 100 tys. zł i nagroda marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut, w wysokości 40 tys. zł.
10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty potrwa do 1 sierpnia. (PAP)
pdo/ hes/ gma/