23.02. Bielsko-Biała (PAP) – Dwupłytowy album z zapisem premierowego wykonania "Oratorium Kalwaryjskiego" ukaże się wiosną. Dzieło, które jest hołdem dla sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, stworzyli scenarzysta i dramaturg Zbigniew Książek i kompozytor Bartłomiej Gliniak.
Jak poinformował we wtorek kustosz sanktuarium, bernardyn ojciec Damian Muskus, na płytach znajdzie się 17 utworów. Jest to zapis koncertu, który odbył się w Kalwarii Zebrzydowskiej 15 sierpnia ubiegłego roku, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Oratorium zostało zaprezentowane u stóp wzgórza Ukrzyżowania. Wystąpiło wówczas 160 wykonawców. Solistom, chórom i orkiestrze symfonicznej towarzyszyła sekcja rytmiczna z Krzysztofem Ścierańskim na gitarze basowej. Kompozytor Bartosz Gliniak zagrał na fortepianach elektrycznych i syntezatorach. Wystąpili także: Ola Bieńkowska, występująca na co dzień w "The Pink Floyd Show" w Australii, Przemysław Branny i Janusz Kruciński, aktor śpiewający m.in. w musicalu "Jesus Christ Superstar" w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Kustosz sanktuarium przypomniał, że "+Oratorium Kalwaryjskie+ w formie poetyckiej opowiada o trzech wielkich postaciach, które Bóg zsyłał na świat w tysiącletnich odstępach: Jezusie z Nazaretu, św. Franciszku z Asyżu i Janie Pawle II".
"Wszyscy swoim życiem i nauczaniem dokonali swoistej +rewolucji+, przyczyniając się przede wszystkim do duchowej przemiany świata. Wierzyli, że miłością naprawią świat, że dobrem pokonają zło, że swoim cierpieniem zdejmą z naszych ramion ból, że modlitwą wybłagają przebaczenie dla ludzkości. Wszyscy trzej potrafili cieszyć się, śmiać i radować światem i ludźmi" – powiedział.
Książek jest twórcą m.in. trzech oratoriów z muzyką Piotra Rubika znanych jako Tryptyk Świętokrzyski. Jest laureatem nagród na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie. Gliniak w 1994 roku został laureatem konkursu kompozytorskiego we Francji. Skomponował muzykę m.in. do filmów "Mój Nikifor" i "Komornik".
Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej to jedno z głównych ośrodków kultu Maryjnego w Polsce. Jego fundatorami – w XVII wieku – była rodzina Zebrzydowskich. Równocześnie z klasztorem bernardynów wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.
W ubiegłym roku w kalwaryjskim sanktuarium bernardyni obchodzili kilka jubileuszy: 800-lecia istnienia Zakonu Franciszkańskiego, 400-lecia konsekracji kościoła ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, 30-lecia podniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej przez Jana Pawła II i 30-lecia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Kalwarii Zebrzydowskiej. (PAP)
szf/ hes/ mag/