Maraton chopinowski „Najdłuższe urodziny” rozpoczęty

Maraton chopinowski „Najdłuższe urodziny” rozpoczęty

22.02. Warszawa (PAP) – Artyści, absolwenci i studenci akademii muzycznych, uczniowie szkół muzycznych oraz amatorzy z całej Polski będą grać utwory Chopina non-stop do 1 marca. Maraton muzyki Fryderyka Chopina "Najdłuższe Urodziny" rozpoczął się w poniedziałek w Warszawie.

Maraton w hołdzie Fryderykowi Chopinowi rozpoczął się w dniu urodzin kompozytora, zapisanym w metryce jego chrztu (22 lutego); zakończy się 1 marca – tę datę Chopin sam podawał jako dzień swych narodzin.

"Ponieważ do dziś badaczom nie udało się ustalić, czy urodziny Chopina przypadają 22 lutego, czy 1 marca, postanowiliśmy w niepowtarzalny sposób uczcić cały tydzień" – mówił podczas inauguracji maratonu konsultant artystyczny i członek zespołu organizacyjnego projektu Przemysław Lechowski.

Na koncerty w sali Wspólnoty Polskiej przy Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie wstęp jest wolny. Swój udział w maratonie potwierdzili Janusz Olejniczak, Kazimierz Gierżod, Lena Ledoff oraz Andrzej Jagodziński z zespołem.

Jako pierwszy przy fortepianie zasiadł młody pianista Dawid Zarzycki, który zagrał poloneza As-dur.

W maratonie wystąpią także osoby, które swojego zawodowego życia nie związały z muzyką, ale potrafią grać Chopina – dyplomaci, lekarze, krytycy muzyczni. Utwory Chopina w swoim wykonaniu zaprezentują także absolwenci, studenci i uczniowie szkół muzycznych z całej Polski oraz artyści zza granicy, m.in. z Japonii i Finlandii.

1 marca na zakończenie maratonu wystąpi Zespół Polski Marii Pomianowskiej – muzycy zagrają kompozycje Chopina m.in. na suce biłgorajskiej, bębnach, cymbałach i lirze korbowej.

Koncertowi towarzyszą dwie wystawy: plakatów chopinowskich z kolekcji Piotra Dąbrowskiego i fotografii Tomasza Kwiatkowskiego "Chopin. Opowiadania".

Organizatorami koncertu "Najdłuższe Urodziny" są Senat, Stowarzyszenie Wspólnota Polska i Centrum Smolna. Szczegóły na stronie www.najdluzszeurodziny.pl .(PAP)

agz/ abe/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :