21. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

21. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi

01.10. Łódź (PAP) – Finał komiksowego konkursu dla dzieci i warsztaty plastyczne rozpoczęły w piątek 21. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. W programie trzydniowej imprezy są wystawy, spotkania ze znanymi twórcami komiksów, warsztaty i projekcje animacji.

W tym roku na konkurs plastyczny nadesłano kilkaset prac uczniów, głównie z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Tematem było piractwo np. komputerowe czy muzyczne.

„Zaproponowaliśmy młodzieży taki temat, bo dotąd niestety panuje takie przekonanie, że to co w internecie jest nasze i +za darmo+. Chcieliśmy zobaczyć, co młodzi ludzie o tym myślą. Cieszy nas, że młodzież garnie się do rysowania komiksów i nie boi się trudnych tematów” – powiedział PAP dyrektor programowy Festiwalu Piotr Kasiński.

Po południu – w ramach festiwalu – na kamienicy przy ul. Nawrot 8 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica upamiętniająca Henryka Chmielewskiego, słynnego Papcia Chmiela, autora serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka.

„W tej kamienicy tuż po wojnie, przez niecały rok mieszkał Papcio Chmiel. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, nie tylko łodzianom, że tak znany twórca komiksów mieszkał w naszym mieście” – zaznaczył Kasiński.

W piątek odbędą się także wernisaże kilku wystaw m.in. konkursowej, detektywistycznego komiksu belgijskiego oraz trzech ekspozycji pod wspólnym tytułem „Mistrzowie polskiego komiksu”, na których prezentowane są prace: Tadeusza Baranowskiego, Przemysława Truścińskiego oraz Michała Śledzińskiego.

Większość festiwalowych atrakcji zaplanowano na weekend. Do Łodzi przyjechać mają m.in. znakomity amerykański rysownik serii komiksów o „Batmanie” Norm Breyfogle, twórca komiksów fantasy Yves Swolfs z Belgii czy hiszpański rysownik „Kaczora Donalda” Cesare Ferioli. Nie zabraknie też polskich twórców komiksu, pojawią się m.in. Grzegorz Rosiński, Tadeusz Raczkiewicz czy Marek Szyszko.

Ponadto program imprezy wzbogacą artyści z Niemiec, Ukrainy, Litwy, Portugalii i Białorusi. Swoją premierę na festiwalu ma szósta edycja City Stories – albumu komiksowego o Łodzi, stworzonego w tym roku wspólnie przez polskich i portugalskich rysowników.

Tradycyjnie podczas festiwalu rozstrzygnięty zostanie konkurs na krótką formę komiksową. Na tegoroczny artyści z Polski, a także m.in. z Czech, Irlandii, Rumunii i Grecji, nadesłali ponad 100 prac. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych. W specjalnej strefie dla dzieci będzie można spotkać m.in. znanego pisarza i reżysera Macieja Wojtyszko.

W programie imprezy są także: pojedynki satyryków „na żywo”, 10. Sympozjum Komiksologiczne, warsztaty dla twórców, projekcje animacji, spotkanie z twórcami pełnometrażowej animacji „Jeż Jerzy”, Manga Corner czy program dla miłośników „Star Wars”. Stałymi elementami festiwalu są konkurs na rysunkową Miss Festiwalu i giełda komiksów.

Po raz drugi integralną częścią imprezy są mistrzostwa gier komputerowych i konsolowych – Cybersport, które odbywają się w hotelu Centrum.

Łódzki Festiwal rokrocznie przyciąga legendarnych twórców historyjek z dymkiem, a przede wszystkim kilka tysięcy miłośników komiksu; uważany jest przez nich za jedną z ważniejszych imprez w tej części Europy.

Komiksowe wydarzenia do niedzieli odbywać się będą w kilku punktach miasta – na terenie Łódzkiego Domu Kultury, Textilimpexu, Manufaktury, w sklepach i kawiarniach na ul. Traugutta i Piotrkowskiej czy w starej fabryce przy ul. Sienkiewicza. Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Twórców „Contur”, Łódzki Dom Kultury i Urząd Miasta Łodzi.(PAP)

szu/ ls/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :