10. Festiwal „Viva Flamenco” od piątku w Łodzi

10. Festiwal „Viva Flamenco” od piątku w Łodzi

Impreza odbywa się w Łodzi, jednak od kilku lat inauguruje ją koncert w warszawskim Centrum Łowicka. W piątek zaprezentują się tam cztery divy polskiej sceny tańca flamenco: Łucja Krasińska, Aleksandra Gadzało, Monika Wesołowska i Małgorzata Wilczyńska, która jest też dyrektorem festiwalu.

„Spektakl nie stanowi spójnej opowieści, składa się z wielu niezależnych od siebie tańców wykonywanych jednak zawsze z udziałem czterech tancerek. Ma to podkreślić to, co we flamenco bardzo ważne, czyli wspólnotowy charakter tańca” – informuje Wilczyńska.

Na dziesięć festiwalowych dni organizatorzy przygotowali blisko sto imprez. W tym roku największymi gwiazdami „Viva Flamenco” będą światowej sławy tancerze: Jesus Herrera i Lola Jaramillo.

„Jesus Herrera to jeden z najlepszych tancerzy flamenco na świecie. Jego rozbudowane choreografie, niezwykła +lekkość+ tańca i żywiołowe improwizacje sprawiły, że stał się sławny na całym świecie” – wyjaśnia Wilczyńska.

Artysta regularnie występuje i naucza w Wielkiej Brytanii, Japonii, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Występował m.in. przed rodziną królewską w Maroko a także podczas prestiżowych festiwali tanecznych w Dżakarcie i na Bali. Uczestniczył również w kreacjach scenicznych „Krwawych Godów” Antonio Gadesa oraz adaptacji „Alicji w krainie czarów” L. Carrolla, gdzie zagrał białego królika.

Towarzysząca Herrerze Lola Jaramillo uczy tańca flamenco w prestiżowym zespole Alexandra Barn Granados. Tancerze współpracują od pięciu lat. Do Polski przyjadą po raz pierwszy. Dadzą jedyny w kraju koncert i poprowadzą warsztaty tańca.

W czasie festiwalu odbędą się też m.in. tradycyjne „Lipcówki”, czyli cykl wycieczek organizowanych wspólnie z Muzeum Fabryki w Manufakturze i łódzkim kołem PTTK. Będzie również Panorama Kina Hiszpańskiego i organizowana od dziewięciu lat bezkrwawa corrida, czyli kolorowa parada podczas której nie ma wprawdzie walk byków, ale jest dużo muzyki i dobrej zabawy.

Uczestnicy corridy będą maszerowali rynkiem Manufaktury, na którym 31 lipca odbędzie się też wielki koncert kończący jubileuszową edycję festiwalu.

Szczegółowy program imprezy jest zamieszczony na stronie internetowej www.vivaflamenco.pl

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: ambasady Hiszpanii, Argentyny i Meksyku, Instytut Cervantesa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wojewoda łódzki, marszałek województwa łódzkiego i prezydent Łodzi.(PAP)

duk/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :