Znaleziono fortepian, któregozapewne używał Mozart

Znaleziono fortepian, któregozapewne używał Mozart

04.08. Berlin (PAP/EFE) – Fortepian, którego używał zapewne Wolfgang Amadeusz Mozart, został znaleziony w niemieckim mieście Baden-Baden przez pewnego budowniczego fortepianów – poinformowało w środę niemieckie radio SWR.

Przypadkowego odkrycia dokonano, gdy właściciel fortepianu – wspomniany budowniczy tych instrumentów – wystawił go na sprzedaż w internecie.

Pewien muzykolog wyraził wówczas przypuszczenie, że pochodzący z 1775 r. fortepian był używany przez Mozarta podczas jego pobytów w Strasburgu. Swoją tezę oparł na podobieństwie znalezionego fortepianu z tym, na którym gra Mozart przedstawiony na obrazie z epoki.

Eksperci weryfikują obecnie przypuszczenia muzykologa. Jeśli się potwierdzą, instrument, nabyty przez obecnego właściciela w połowie lat 80. w sklepie ze starociami, będzie wart miliony.

Brytyjski dom aukcyjny Christie’s potwierdził, że znaleziony fortepian jest jednym z ośmiu znanych instrumentów zbudowanych przez mistrza fortepianów z niemieckiego Zweibruecken w 1775 r. (PAP)

mw/ ro/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :