Zdrojewski: ponad 3 mld zł narealizację inwestycji kulturalnych

Zdrojewski: ponad 3 mld zł narealizację inwestycji kulturalnych

16.11. Łódź (PAP) – Ponad 3 mld zł zostanie wydanych w ciągu trzech najbliższych lat na realizację inwestycji kulturalnych; ponad 2 mld zł pochodzić będzie z Unii Europejskiej – poinformował w poniedziałek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Według niego, ministerstwo kultury jest liderem w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu środków europejskich.

Szef resortu przyjechał w poniedziałek do Łodzi, aby wziąć udział w rozpoczęciu budowy Centrum Dydaktyki Nowych Mediów łódzkiej filmówki. W Centrum mają się znaleźć m.in. studia fotografii cyfrowej, montażu cyfrowego, animacji i efektów specjalnych wraz z zapleczem dydaktycznym i warsztatowym. Utworzone zostanie także zdigitalizowane archiwum filmowe zbiorów uczelni.

Inwestycja ma być gotowa za dwa lata. Całkowita wartość projektu to nieco ponad 30 mln zł, z czego ponad 25,5 mln zł to środki unijne. Pieniądze na realizację projektu uczelnia otrzyma w ramach XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”.

Jak powiedział Zdrojewski, w ramach tego priorytetu łącznie dofinansowanie otrzyma 57 projektów – 22 związane są z ochroną i zachowaniem dziedzictwa kulturowego, 17 – z rozwojem infrastruktury kultury, a 18 ze szkolnictwem artystycznym. Wśród beneficjentów są trzy łódzkie uczelnie: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. W sumie te trzy uczelnie otrzymają prawie 100 mln zł dofinansowania ze środków europejskich.

Według ministra, wszystkie 57 projektów jest bardzo wartościowych, a ich atutem jest m.in. dobre tempo realizacyjne zapisane w umowach, wysoka jakość, różnorodność inwestycji oraz „dobre ich ulokowanie w przestrzeni państwa”. Przyznał, że resortowi zależało również, aby nie było w tych projektach „dominującej dziedziny”. „Aby nie było tak, że wygrywa teatr kosztem opery albo opera kosztem uczelni artystycznych” – mówił na spotkaniu z dziennikarzami szef resortu kultury.

Zwrócił uwagę, że ministerstwo wybierało beneficjentów „bardzo dobrze przygotowanych, posiadających studium wykonalności, pozwolenie na budowę”. Ale – jak dodał – żaden z nich nie dostał pieniędzy tylko za to, że złożył dobry wniosek. „Wszyscy beneficjenci musieli mieć dorobek. Musieli wykazać się dorobkiem i to w większości klasy europejskiej” – zaznaczył. Poinformował, że szczyt realizacji tych inwestycji kulturalnych przypada na lata 2010-2011. W tym czasie – jak twierdził minister – wydanych zostanie 90 proc. środków europejskich na kulturę.

Wśród kluczowych projektów, które otrzymają dofinansowanie z UE, ministerstwo wymienia m.in. budowę Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (wartość projektu ponad 290 mln zł, z tego z UE – 143 mln zł), budowę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku (koszt ponad 290 mln zł, z tego z UE – 140 mln zł) oraz budowę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (wartość projektu ponad 360 mln zł, z tego z UE – 207 mln zł).(PAP)

jaw/ hes/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :