Zdrojewski o lokalizacji „Damy z gronostajem”: Arsenał alboSukiennice

Zdrojewski o lokalizacji „Damy z gronostajem”: Arsenał alboSukiennice

„To jeden z tych adresów prawdopodobnie zostanie wskazany pod koniec lutego” – mówi minister kultury.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski był pytany w czwartek w Warszawie o najbardziej prawdopodobne miejsce lokalizacji obrazu.

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci ma być pokazywana publiczności od kwietnia. Do tej pory rozważano cztery lokalizacje: Kamienicę Szołayskich, Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich, Sukiennice i Zamek na Wawelu. Minister mówił o tym w Krakowie 10 lutego.

„Coraz bardziej zbliżamy się do rozstrzygnięcia pomiędzy Arsenałem a Sukiennicami. Wydaje mi się, że to jeden z tych adresów prawdopodobnie zostanie wskazany pod koniec lutego. Ważne, aby była akceptacja wszystkich stron biorących udział w tym przedsięwzięciu lokalizacyjnym. Dla mnie bardzo ważne jest też to, aby było to wskazanie jedyne w okresie przejściowym przed zakończeniem prac w Pałacu Książąt Czartoryskich” – mówił w czwartek dziennikarzom Zdrojewski.

„Liczę, że możemy te prace skończyć pod koniec 2013 roku – mam na myśli wszystkie prace budowlane i część prac instalacyjnych, związanych z wystawą. W 2014 przewiduję otwarcie obiektu” – powiedział minister.

Decyzja, gdzie ostatecznie w Krakowie obraz będzie eksponowany, ma zapaść do końca lutego.

„Dama z gronostajem” od 2009 r. była pokazywana poza Krakowem. Najpierw w Budapeszcie, potem w Warszawie. W 2011 r. obraz został wypożyczony na trzy wystawy w Madrycie, Berlinie i Londynie.

Dzieło wróciło do Polski 8 lutego. Obraz jest własnością Fundacji Książąt Czartoryskich. Został namalowany przez Leonarda da Vinci ok. 1490 r. w technice olejnej, z użyciem tempery, na desce orzechowej.

Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. Obraz został zakupiony przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego ok. 1800 r. i trafił do rąk jego matki, księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która w 1801 r. otworzyła w Puławach pierwsze w Polsce publiczne muzeum.(PAP)

agz/ wos/ ls/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :