Zdrojewski: Festiwal i MuzeumPolskiej Piosenki – tylko w Opolu

Zdrojewski: Festiwal i MuzeumPolskiej Piosenki – tylko w Opolu

12.6.Opole (PAP) – Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdan Zdrojewski i prezydent Opola Ryszard Zembaczyński podpisali w piątek umowę o finansowaniu remontu i rozbudowy opolskiego amfiteatru.

Po zakończeniu prac – przed festiwalem w 2011 roku – opolski amfiteatr będzie spełniał najwyższe wymogi realizacji imprez muzycznych, znajdzie się w nim także muzeum polskiej piosenki. Zdrojewski powiedział też, że festiwal z Opolem jest związany nierozerwalnie.

„Przypominam sobie ’94 rok, kiedy pojawiła się propozycja przeniesienia festiwalu polskiej piosenki do Wrocławia (Zdrojewski był wtedy prezydentem stolicy Dolnego Śląska). To był moment, kiedy festiwal wchodził w kryzys, były kłopoty hotelowe. Ja wtedy powiedziałem jedną rzecz: z Opola tego festiwalu nie wolno nigdzie przenosić” – powiedział PAP Zdrojewski.

„Marka festiwalu, jego historia i tradycja jest wpisana w miasto. Jest on z miastem tak silnie związany, że gdyby go przenieść, to Wrocław być może zyskałby jeden festiwal, ale straciłaby cała Polska. Dziś jestem jeszcze bardziej pewny, że nie ma innego miejsca – nie tylko na ten amfiteatr i festiwal, ale również na Muzeum Polskiej Piosenki” – dodał minister.

Z deklaracji ministra zadowolony jest prezydent Opola. „Tej decyzji ministra będziemy bronić jak twierdzy. Cieszymy się że pierwszy rycerz i minister polskiej kultury jest po naszej stronie” – zaznaczył Zembaczyński.

W przebudowanym amfiteatrze znaleźć się mają pomieszczenia na garderoby dla artystów, a także specjalne pokoje dla potrzeb realizacji dźwięku i obrazu widowisk rozrywkowych. W nowym obiekcie będzie też kawiarnia z tarasem widokowym, oraz Muzeum Polskiej Piosenki, które już rozpoczęło zbiórkę pamiątek z historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Festiwal w przyszłym roku – gdy obecny amfiteatr będzie wielkim placem budowy – odbędzie się w lokalizacji zastępczej, prawdopodobnie na stadionie lekkoatletycznym. Taką możliwość daje Opolu wieloletnia umowa zawarta z głównym organizatorem imprezy – Telewizją Polską. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :