“Zapaśnik” i “Baader-Meinhof”od piątku w kinach

“Zapaśnik” i “Baader-Meinhof”od piątku w kinach

20.3.Warszawa (PAP) – Nagrodzony Złotym Lwem na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji “Zapaśnik” Darrena Aronofsky’ego, z wybitną główną rolą Mickeya Rourke’a, oraz nominowany do Oscara oparty na faktach “Baader-Meinhof” o niemieckich terrorystach od piątku można oglądać w polskich kinach.

Amerykański dramat “Zapaśnik” (“The Wrestler”) został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę. “+Wrestlera+ ogląda się w stanie uniesienia” – oceniono na łamach magazynu “Rolling Stone”, “wstrząsający (…), głęboko poruszający film” – na łamach “Variety”, “surowy, fascynujący” – na łamach “Entertainment Weekly”.

“Nie można sobie wyobrazić, by tę rolę zagrał ktoś inny” – napisał o kreacji Mickeya Rourke’a krytyk z “New York Magazine”. Sam Rourke uważa “Zapaśnika” za najlepszy film, w jakim do tej pory wystąpił. Za rolę w “Zapaśniku” otrzymał nominację do Oscara oraz zdobył Złoty Glob.

Głównym bohaterem filmu jest grany przez Rourke’a starzejący się, niegdyś sławny zapaśnik – Randy “The Ram” Robinson – który po latach sukcesów musi prezentować się w walkach, organizowanych jako widowiska wrestlingowe dla spragnionej mocnych wrażeń publiczności w salach gimnastycznych i świetlicach New Jersey.

Walki są bardzo brutalne, zaczynają poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu Randy’ego. Zapaśnik – chory na serce, borykający się z problemami finansowymi, mieszkający w starej przyczepie – jest tego świadomy. Chce jednak żyć z godnością. Dlatego decyduje się na niebezpieczną, honorową walkę z dawnym rywalem, Ajatollahem.

W obsadzie “Zapaśnika” jest też m.in. Marisa Tomei. Zagrała starzejącą się striptizerkę, z którą wiąże się Randy. Otrzymała za to nominację do Oscara w kategorii najlepsza kobieca rola drugoplanowa. Piosenkę skomponowaną do filmu “Zapaśnik”, pt. “The Wrestler”, zaśpiewał Bruce Springsteen.

Dramat “Baader-Meinhof” – wspólną produkcję Niemiec, Francji i Czech – wyreżyserował Niemiec Uli Edel, który ma w dorobku m.in. film “My, dzieci z dworca Zoo” (1981). Główne role w “Baader-Meinhof” wykreowali znani niemieccy aktorzy Martina Gedeck i Moritz Bleibtreu.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. w Niemczech. Grupa młodych ludzi pod wodzą Andreasa Baadera (w jego roli Bleibtreu) i Ulrike Meinhof (Gedeck) powołuje do życia radykalną lewicową organizację terrorystyczną Frakcja Czerwonej Armii (niem. Rote Armee Fraktion, ang. Red Army Fraction, w skrócie RAF).

RAF będzie później odpowiedzialna za liczne zamachy bombowe, kradzieże i morderstwa – m.in. trzy brawurowe napady na banki w Niemczech w 1970 r., zamach bombowy na kwaterę główną armii amerykańskiej w RFN w 1972 r. oraz porwanie i zabójstwo niemieckiego przemysłowca Hannsa-Martina Schleyera w 1977 r.

Od piątku w polskich kinach można oglądać także nową komedię w reżyserii Olafa Lubaszenki – “Złoty środek” z Anną Przybylską w roli głównej, oraz amerykańsko-brytyjski melodramat “Powrót do Brideshead” w reżyserii Juliana Jarrolda, w którym zagrali Emma Thompson i Ben Whishaw. (PAP)