Zakopane/ Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Zakopane/ Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Folkloru

23.08. Zakopane (PAP) – 17 zespołów folklorystycznych z różnych krajów zaprezentowało się w niedzielę na scenie 41. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Do najbliższego piątku będą rywalizować o Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę.

„Na Festiwalu górale prezentują i przywołują najbardziej cenne elementy swojej kultury, by poprzez to wzmacniać swą wspólnotową więź i tożsamość” – powiedziała PAP dyrektor artystyczny festiwalu, Stanisława Trebunia-Staszel.

Na scenie w „chuścianej izbie” czyli w wielkim namiocie na zakopiańskiej Równi Krupowej od poniedziałku do piątku wystąpi 13 zespołów z zagranicy: Bułgarii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Macedonii, Nepalu, Norwegii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch. Polskę reprezentować będą: Zespół Regionalny „Istebna” z Beskidu Śląskiego, Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kuczera”, Zespół „Mszalniczanie” z Sądecczyzny oraz podhalański zespół „Watra” z Czarnego Dunajca. Ponadto dwa zespoły, z Indonezji i Francji, wystąpią gościnnie.

Gospodarzem tegorocznego Festiwalu jest zespół góralski „Zbójnicek” z Zębu, a głównym organizatorem organizatorem – Urząd Miasta Zakopanego.

Jak powiedział dyrektor Biura Promocji Zakopanego, Andrzej Kawecki „celem festiwalu jest m.in. przeciwdziałanie zanikaniu folkloru tradycyjnego, edukowanie i umacnianie tożsamości i osobowości jego uczestników, których zadaniem jest pielęgnowanie i dbałość o czystość źródeł dziedzictwa kulturowego.

Zaplanowany na niedzielę korowód zespołów biorących udział w festiwalu nie odbył się ze względu na padający w Zakopanem deszcz. Organizatorzy zapewniają, że przemarsz odbędzie się w innym dniu.

Korzenie Festiwalu sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą „Święta Gór”. Na Podhale zjechali wówczas artyści ludowi z Karpat, od Czeremoszu po Olzę. Ówczesny zjazd miał charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na „Tydzień Gór”, a impreza odbyła się w Wiśle.

Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą „Jesieni Tatrzańskiej”. Od 1968 r., wraz z rozbudową programu, przyjął on nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Przez minione 40 lat w zakopiańskim Festiwalu uczestniczyło ok. 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów oraz ok. 200 polskich grup. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :