Zakopane: rozpoczął się 43. Festiwal Górali Świata

Zakopane: rozpoczął się 43. Festiwal Górali Świata

W niedzielę przed południem turyści szczelnie otoczyli ulice, przez które przechodził roztańczony korowód 14. zespołów górali z różnych stron świata. Tłum ludzi zebrał się m.in. na Krupówkach, gdzie zespoły prezentował krótkie występy.

Korowód poprzedziło nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Krzyża, gdzie wspólnie modlili się katolicy, muzułmanie, prawosławni i luteranie.

W tym roku pierwszy festiwalowy koncert odbył się na szczycie Kasprowego Wierchu (1987 m n.p.m.) w Tatrach. W niedzielę rano na szczycie delegacje z poszczególnych zespołów zatańczyły i zaśpiewały w sercu Tatr, gdzie na dźwięki muzyki i widok barwnych strojów zebrała się wokół występujących spora grupa turystów.

„Jest to nawiązanie do pięknych słów poety Tadeusz Staicha, który powiedział, żeby zrozumieć kulturę góralską i poczuć jej piękno to trzeba iść w góry, tam gdzie rodziła się ta kultura” – powiedziała PAP dyrektor artystyczny festiwalu, Stanisława Trebunia – Staszel.

W niedzielę wieczorem odbędzie się koncert inaugurujący zakopiański festiwal górali, podczas którego grupy z Bułgarii, Hiszpanii, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Polski będą rywalizować o główne trofeum, „Złotą Ciupagę”. Na zakopiański festiwal nie dotarły zaproszone zespołu z Jordanii i Gruzji.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda – „Złota Ciupaga”. Później jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami, zgłosili potrzebę przeformułowania jego zasad. Opracowano nowy regulamin wyodrębniając trzy kategorie zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. W 1975 r. wprowadzono czwartą kategorię zespołów prezentujących folklor rekonstruowany, czyli odtworzony na podstawie literatury i zapisów archiwalnych. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.

Festiwal potrwa do 26 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem „Złotych Ciupag” oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich organizowany jest w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.(PAP)

szb/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :