Zakończył się remont w krakowskich Sukiennicach

Zakończył się remont w krakowskich Sukiennicach

22.03. Kraków (PAP) – Zakończyły się prace remontowo-konserwatorskie w galerii Muzeum Narodowego w krakowskich Sukiennicach. W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie komisji odbioru prac – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.

Generalny remont galerii Muzeum Narodowego w Sukiennicach rozpoczął się w lutym 2008 roku. Prace trwały dwa lata. W tym czasie wykonano szereg ważnych robót, które pozwoliły na unowocześnienie obiektu przy zachowaniu jego cennej zabytkowej substancji.

Przeprowadzono m.in. kompleksową konserwację w zakresie wystroju i detalu architektonicznego, wzmocniono konstrukcję dachu Sukiennic, wymieniono wszystkie instalacje, założono klimatyzację. Zlikwidowano przeszkody architektoniczne dla niepełnosprawnych i zainstalowano windę w klatce schodowej.

W toku prac zadbano o to, by zmiany w jak najmniejszym stopniu ingerowały w zabytkową substancję budynku. Wygospodarowano także nowe przestrzenie wystawiennicze i magazynowe. Dla zwiedzających zostaną otwarte tarasy na budynku Sukiennic po stronie wschodniej.

Niebawem do Sukiennic powrócą zbiory, przeniesione na czas remontu do Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Otwarcie odnowionej galerii zaplanowano na jesień tego roku.

"Cieszę się, że galeria w Sukiennicach została tak pięknie odnowiona. Czekam teraz na powrót dziewiętnastowiecznych dzieł sztuki polskiej z Niepołomic do Krakowa" – powiedział wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

Inwestorem zastępczym i inżynierem kontraktu był Zarząd Rewaloryzacji Zespołowo-Zabytkowych Krakowa, który na początku tego roku został przekształcony w Wydział Rewaloryzacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wykonawcą robót była firma Integer. Prace kosztowały 44,5 mln zł i zostały sfinansowane z funduszy Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)

hp/ hes/ jbr/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :