Wzrost sprzedaży książek elektronicznych w USA, już 20 proc. rynku to e-książki

Wzrost sprzedaży książek elektronicznych w USA, już 20 proc. rynku to e-książki

Random House, największy wydawca w USA, poinformował, że 20 proc. całej sprzedaży w pierwszej połowie tego roku stanowiły książki elektroniczne.

Sieć księgarni Barnes & Noble odnotowała ok. 27-proc. wzrost sprzedaży e-książek w pierwszym kwartale roku fiskalnego, który skończył się 30 lipca. Księgarnia wypuściła na rynek swój czytnik książek elektronicznych – Nook. I choć w tym samym czasie Barnes & Noble odnotował spadek sprzedaży tradycyjnych książek, dzięki większemu zainteresowaniu klientów wydawnictwami elektronicznymi zyski księgarni w ostatnim kwartale wzrosły. Barnes & Noble jest drugą w kolejności firmą, która sprzedaje najwięcej e-książek na amerykańskim rynku.

Największą sprzedaż e-booków odnotowała księgarnia internetowa Amazon. Do sukcesu przyczynił się oferowany przez Amazon czytnik książek elektronicznych – Kindle. Internetowa księgarnia ogłosiła ostatnio, że do grona autorów, których e-książki przekroczyły milionową sprzedaż, dołączyły powieściopisarki Kathryn Stockett i Janet Evanovich. Powieść Stockett pt. „Służące” („The Help”) doczekała się ekranizacji; w Polsce film będzie miał premierę 7 października.

Na liście 20 bestsellerów gazety „USA Today” osiem wydawnictw to książki elektroniczne. Mimo wzrostu sprzedaży książki cyfrowej wydawcy na razie nie obawiają się, że ta tradycyjna, drukowana na papierze, odejdzie do lamusa. Ich zdaniem popularność nowych technologii powoduje, że czytelnicy chcą mieć większy wybór. Poza tym książka elektroniczna jest tańsza i w każdej chwili dostępna w internecie.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :