Wyższa dotacja dla Muzeum Historii Żydów Polskich

Wyższa dotacja dla Muzeum Historii Żydów Polskich

Środki mają umożliwić otwarcie w 2013 roku w pełni funkcjonalnego muzeum.

„Muzeum funkcjonowało w oparciu o bardzo skromną dotację ze strony ministerstwa kultury i urzędu miasta st. Warszawy. Dawaliśmy rocznie po 1 mln 200 tys. zł, zgodnie z umową (…). Zwiększyliśmy dotację prawie czterokrotnie, z obu stron muzeum otrzyma po ok. 4-5 mln zł. To będzie gwarantowało pełną stabilność prac” – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w miejscu powstawania muzeum, szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski.

Minister ocenił, że „prace przebiegają niezwykle sprawnie”. „To nie jest półmetek, to początek ich finału. Już dziś możemy zapowiedzieć, że ta inwestycja w 2012 roku zostanie zakończona i w 2013 r. udostępniona. To dokładnie takie tempo, jak projektowaliśmy” – zwrócił uwagę minister.

W jego opinii, powstające w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich to przedsięwzięcie, które buduje prestiż państwa polskiego. „Wizyta prezydenta Baracka Obamy właśnie w tym miejscu, była świadectwem wagi tego miejsca oraz skali zainteresowania, jakim to muzeum będzie się cieszyć” – ocenił. Obama przyjechał na budowę muzeum podczas swojej majowej wizyty w Polsce.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że zakończenie prac budowlanych nastąpi do końca pierwszego kwartału 2012 r. „Na razie wszystko idzie zgodnie z planem” – zapewniła. Wedle jej szacunków, zespół muzeum będzie mógł się przeprowadzić do nowej siedziby w pierwszych dniach lipca 2012 roku.

Agnieszka Rudzińska, p.o. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich zapowiedziała, że w momencie otwarcia muzeum zespół powinien liczyć ponad 100 osób. „Będą poszukiwani fachowcy” – podkreśliła.

„Dostosowujemy strukturę organizacyjną całego muzeum do celu, jakim jest uruchomienie w kwietniu 2013 r. placówki w pełni funkcjonującej, z zespołem zdolnym obsłużyć ponad pół miliona widzów rocznie i pracującym w środowisku międzynarodowym. Chcemy też(…), aby muzeum mogło uniezależnić się od dotacji publicznych i stworzyć trwałą strukturę pozyskiwania funduszy na swoją działalność. Za parę tygodni podamy nazwiska siedmiu szefów projektów, którzy będą zajmowali się konkretnymi polami działalności muzeum. (…) To będą takie dziedziny jak siedziba, program, ekspozycja stała” – opowiadała Rudzińska.

Zwróciła jednocześnie uwagę, że w związku z intensywnymi przygotowaniami do zakończenia prac budowlanych i otwarcia muzeum, jego „działalność bieżąca będzie musiała być ograniczona do niezbędnego minimum”. „Działalność edukacyjna, kulturalna, historyczna oraz działalność w sieci będzie musiała być teraz ograniczona” – przyznała.

Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny Piotr Wiślicki przypomniał, że – na mocy umów z resortem kultury i miastem Warszawa – stowarzyszenie zobowiązało się do zaprojektowania i wyprodukowania wystawy głównej, lub zgromadzenia 20 mln zł na realizację ekspozycji. „Stowarzyszenie zabezpieczyło 20 mln zł na ten cel, weszło też w cały cykl produkcji wystawy. Pod koniec 2011 roku będzie zakończony proces projektowy wystawy” – zapowiedział. Łączny koszt realizacji wystawy głównej wyniesie 117,5 mln zł.

Muzeum ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem architektonicznym będzie miała ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i czasowe.

Ekspozycja powstającego Muzeum podzielona będzie na osiem galerii dokumentujących różne etapy tysiącletniej wspólnej historii Polaków i Żydów. MHŻP jest instytucją kultury utworzoną na podstawie umowy zawartej w 2005 r. przez ministra kultury, prezydenta m.st. Warszawy i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. (PAP)

agz/ abe/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :