Wystawa sztuki użytkowej Gio Pontiego i Philippe

Wystawa sztuki użytkowej Gio Pontiego i Philippe

31.3.Warszawa (PAP) – Luksusowe srebrne sztućce i dekoracje stołowe, kieliszki z czarnego kryształu i lustra w przezroczystych kryształowych oprawach można będzie oglądać od środy na wystawie „Ponti/Starck – sztuka więcej niż użytkowa” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej (TW-ON).

„To nieczęste, by w teatrze operowym pojawiali się artyści reprezentujący zupełnie inną niż opera dyscyplinę, którą jest sztuka designu” – przyznał podczas wtorkowej konferencji prasowej Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny TW-ON.

„Ja jednak kładę nacisk na słowo +sztuka+, ponieważ dożyliśmy czasów, kiedy sztuka użytkowa gości w najważniejszych muzeach świata” – zwrócił uwagę Dąbrowski.

Na wystawie prezentowane są prace dwóch światowej sławy projektantów: Włocha Gio Pontiego (1891–1979) oraz Francuza Philippe’a Starcka (ur. 1949). Kolekcje tych obu artystów, dobrze znanych w świecie designu, pierwszy raz zostały pokazane wspólnie.

Philippe Starck jest znany zarówno jako architekt, jak i projektant sztuki użytkowej, a jego dzieła można zobaczyć w muzeach na całym świecie – od Nowego Jorku, przez Barcelonę, Londyn, Paryż aż po Kioto. Otrzymał wszelkie możliwe nagrody designerskie we Francji, USA i Włoszech.

Nieżyjący od 1979 roku Gio Ponti jest legendarną postacią XX-wiecznej architektury i sztuki użytkowej, a jego sztandarowym dziełem architektonicznym pozostaje wieżowiec Pirelli z 1958 r.

W zaprojektowanych przez obu artystów wykwintnych przedmiotach dominuje srebro i kryształ.

Na wystawie można zobaczyć m.in. srebrne obiekty zaprojektowane przez Gio Pontiego w latach 1928-1978. Niektóre z nich zostały po raz pierwszy zrealizowane w 2008 r. Znalazły się wśród nich sztućce, dekoracje stołowe o kształcie masek, świeczniki, wazony.

Prace zaprojektowane przez Philippe Starcka wykonane są głównie z różnego rodzaju kryształu; publiczność może zobaczyć m.in. kielichy wykonane w całości z czarnego kryształu lub przezroczyste kieliszki ozdobione kryształem czerwonym czy też efektowne żyrandole i kinkiety.

Starck zaprojektował też kolekcję mebli „Crystal Dream”. W sali Teatru Wielkiego eksponowane jest m.in. krzesło nazwane „Glass Class”, którego metalowe oparcie zdobi kryształowy pasek z ornamentami.

Wystawa czynna będzie do 24 kwietnia, od wtorku do niedzieli. Organizatorami są Teatr Wielki – Opera Narodowa wraz z Galerią Niuans. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :