Wystawa o wrześniu 1939 roku przed warszawskim metrem

Wystawa o wrześniu 1939 roku przed warszawskim metrem

31.08. Warszawa (PAP) – Multimedialną wystawę pt. „Zaczęło się Polsce” o najważniejszych wydarzeniach września 1939 roku otwarto w poniedziałek przed wejściem do warszawskiej stacji metra Centrum. O 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypominać ma też warszawiakom wielki banner z wizerunkiem polskiego żołnierza i napisem „Honor”, który zawisł na Pałacu Kultury i Nauki

Wystawa składa się z kilkunastu wielkich plansz, na których zamieszczono informacje o najważniejszych wydarzeniach początku wojny w Polsce, m.in. o obronie Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku, obronie Warszawy, bitwach pod Wizną i nad Bzurą. Wystawie towarzyszy animacja multimedialna na trzech ekranach, w zwięzłej formie opowiadająca o wojnie obronnej 1939 roku.„Wystawa na temat początku II wojny światowej, ulokowana w jednym z najruchliwszych punktów Warszawy, może zrobić wiele dobrego dla upowszechnienia pamięci historycznej. Koło stacji metra Centrum codzienne przechodzi kilka tysięcy osób” – podkreślił Krzysztof Dudek, szef Narodowego Centrum Kultury, które przygotowało wystawę.

Autorem banneru z napisem „Honor” i wizerunkiem żołnierza polskiego z września 1939 r., który w poniedziałek zawisł na PKiN, jest malarz Rafał Roskowiński, znany jako autor muralu Powstańczego na stadionie warszawskiej Polonii, murali w Muzeum Powstania Warszawskiego, muralu z wizerunkiem Augusta Fieldorfa „Nila” na ścianie więzienia na Rakowieckiej w Warszawie i wielu innych. Banner o wymiarach 33 metry na 36 metrów prezentowany będzie do 18 września.

Warszawski banner informuje też o koncercie organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury 6 września – w 70. rocznicę bitwy pod Wizną. Odbędzie się on na Górze Strekowej pod Wizną, niedaleko pola walki. Podczas koncertu zatytułowanego „W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny” zagra szwedzka grupa heavy metalowa Sabaton. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :