„Wspólna sprawa” – akcja Pawła Althamera w Brukseli

„Wspólna sprawa” – akcja Pawła Althamera w Brukseli

3.6.Warszawa (PAP) – Około 160 osób weźmie udział w projekcie Pawła Althamera „Wspólna sprawa”. Uczestnicy akcji ubrani w złote kombinezony polecą w czwartek do Brukseli zaprojektowanym przez artystę pozłacanym samolotem, aby uczcić tam obchody 20. rocznicy odzyskania wolności w Europie Środkowej.

Jak poinformowali organizatorzy podczas środowej konferencji prasowej, w czwartek 4 czerwca z samego rana, przebrani w złote stroje astronautów mieszkańcy warszawskiego Bródna oraz artysta Paweł Althamer polecą przemalowanym na złoty kolor samolotem Boeingiem 737 do Brukseli.

Celem akcji jest pokazanie w jaki sposób Polacy cieszą się wolnością.

Prezes zarządu współorganizatora akcji Althamera Fundacji Open Art Projects Magdalena Materna, zwróciła w środę uwagę, że miejsce realizacji akcji nie jest przypadkowe. Jak podkreśliła Materna – Bruksela jest stolicą zjednoczonej Europy, kontynentu, który jeszcze dwadzieścia lat temu wydawał się podzielony na zawsze.

Performerom towarzyszyć będą dziennikarze, którzy także ubiorą się w złote skafandry. Jedynie załoga samolotu ze względu na przepisy międzynarodowe pozostanie w służbowych uniformach.

W Brukseli polska wycieczka odwiedzi m.in. słynny budynek Atomium na terenie EXPO 58. Potem astronauci skierują się do Parlamentu Europejskiego, gdzie będą chcieli spotkać się z jednym z unijnych komisarzy. Odwiedzą też centralny plac miasta Grande Place, Park Królewski oraz Instytut Kultury Polskiej. Tego samego dnia wycieczka powróci do Warszawy.

Autorem projektu „Wspólna sprawa” jest Paweł Althamer, rzeźbiarz i performer, prywatnie mieszkaniec warszawskiego Bródna. Artysta po raz pierwszy wcielił się w astronautę w 1995 r. Spacerował wtedy po Bydgoszczy w skafandrze domowej roboty. Potem z ubranymi na złoto sąsiadami spacerował po uliczkach swojej dzielnicy. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :