Współczesny design na wystawie polskiego wzornictwa

Współczesny design na wystawie polskiego wzornictwa

Uroczyste otwarcie ekspozycji, zorganizowanej przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, odbyło się w środę.

Na wystawie „W dobrej formie” zgromadzono przedmioty użytkowe zaprojektowane przez cenionych polskich designerów i studia projektowe, wyprodukowane przez polskie firmy i nagradzane na prestiżowych konkursach – powiedziała PAP jedna z organizatorek ekspozycji Gabriela Rzepecka.

Wśród prezentowanych projektów można zobaczyć dzieła polskich twórców wzornictwa przemysłowego – od modeli dużych obiektów, np. samolotu i jachtu, poprzez wyposażenie domu – meble, zabawki dla dzieci i roboty kuchenne – oraz specjalistyczne oprzyrządowanie, po niewielkie akcesoria, jak wspomniana seria pieczątek biurowych Modico, uhonorowana międzynarodową nagrodą Red Dot Design, i zestaw klamerek do prania Fiu Fiu, przypominających ptaki siedzące na przewodach wysokiego napięcia.

Wielbiciele sztuki użytkowej znajdą na wystawie siedziska pokryte syntetyczną trawą, minimalistyczne lampy z kabla i żarówki, serię dywanów zdobionych tradycyjnymi wzorami ludowymi, drewniane stołki inspirowane podgryzionymi przez bobry konarami drzew i stanowisko do pracy z komputerem w pozycji leżącej. Pokazywane są także ekologiczne zabawki dla dzieci: samoloty z tektury, drewniane samochody i bujaki.

Swoje produkty na wystawie prezentują m.in.: Fabryka Porcelany w Ćmielowie, Zakłady Lotnicze Margański and Namysłowski, firma sprzętu AGD Zelmer, Fabryka Porcelany Kristoff, Meble VOX, oferująca meble wypoczynkowe firma Noti, Fabryka Mebli Balma, studio projektowe Protein Design, firma rowerowa KROSS i producent ekologicznych kominków Planika.

„Jako Urząd Patentowy chcemy wspierać innowacyjność i kreatywność w Polsce. Naszym zadaniem jest nie tylko ochrona prac patentowych, ale też pokazywanie, że mamy dobre wzory” – mówiła Rzepecka. „Polskie wzornictwo wyróżnia się na rynkach zagranicznych, ale często jest nieznane i niewystarczająco promowane w kraju” – podkreśliła.

Ekspozycja po raz pierwszy została zaprezentowana w październiku w Genewie podczas Walnego Zgromadzenia Krajów Członkowskich Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Wystawę w Bibliotece Narodowej w Warszawie można oglądać do 15 stycznia. (PAP)

mce/ hes/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :