Wrocław/ Rzeźba Magdaleny Abakanowicz stanie na dachu Bunkra

Wrocław/ Rzeźba Magdaleny Abakanowicz stanie na dachu Bunkra

21.10. Wrocław (PAP) – Rzeźba prof. Magdaleny Abakanowicz stanie na dachu galerii, która powstanie w Bunkrze przy pl. Strzegomskim we Wrocławiu. Artystka, która przyjechała w środę do Wrocławia, aby obejrzeć miejsce przyszłej ekspozycji, nie zdradza szczegółów projektu.

„Wyobrażam sobie, że mogłaby to być jakaś grupa, która będzie widoczna z dość dużej odległości i która zmieni charakter tej budowli” – powiedziała Abakanowicz.

Artystka dodała, że po zapoznaniu się z miejscem ekspozycji musi stworzyć makietę i dopiero wtedy zastanowi się, jak mogłaby wyglądać rzeźba. „Ostateczny kształt powstanie dopiero w momencie, kiedy zacznę ustawiać rzeźbę, ponieważ to sama przestrzeń ją determinuje, uzgadnia i tworzy ostateczny obraz” – wyjaśniła profesor.

Bunkier ma zostać zaadaptowany na przestrzeń artystyczną do 2012 r. „Ze względu na jego budowę nie będzie można tu eksponować dużych form, ale dla mniejszych ta przestrzeń nadaje się doskonale” – ocenił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Zdaniem prezydenta, w budynku powinny być wystawiane przede wszystkim fotografie i grafiki. Wnętrze Bunkra ma zachować surowy wystrój, a przy budynku stanie instalacja pt. „Pociąg do nieba”. Będzie to lokomotywa jadąca po torach skierowanych w stronę nieba.

Z kolei na dachu znajdzie się murawa i rzeźba prof. Abakanowicz. „Chcielibyśmy, żeby stanął tu jeszcze mały barek, który będzie obsługiwał gości podczas wernisaży” – dodał Dutkiewicz.

Prof. Magdalena Abakanowicz urodziła się w 1930 r. Tworzone przez nią dzieła to przed wszystkim duże kompozycje przestrzenne, których głównym tworzywem jest tkanina. W swoich rzeźbach wykorzystuje również kamień, drewno i metal.

W latach 60. stworzyła cykl rzeźb tzw. abakanów, który składa się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Zrywały one z ówczesną płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrz, przez co zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. W 1965 r. Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sao Paulo. To wydarzenie uznaje się za początek jej światowej kariery.

Prace Abakanowicz były pokazywane na ponad 100 wystawach na całym świecie. Artystka jest laureatką wielu nagród, m.in. prestiżowej nagrody za osiągnięcia całego życia przyznawanej przez International Sculpture Center w Nowym Jorku.

We wrocławskim Muzeum Narodowym znajduje się największa w Europie kolekcja dzieł Abakanowicz, a na ul. Świdnickiej stoi rzeźba artystki pt. „Ptaki”. (PAP)

pdo/ ls/ mow/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :