Wrocław: przygotowania do festiwalu Era Nowe Horyzonty

Wrocław: przygotowania do festiwalu Era Nowe Horyzonty

30.03. Wrocław (PAP) – Około 480 filmów z ponad 50 krajów, wystawy, konkursy, koncerty oraz warsztaty znajdą się w programie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Gościem tegorocznej edycji będzie m.in. wybitny austriacki aktor Klaus Maria Brandauer.

Festiwal odbędzie się w dniach 22 lipca – 1 sierpnia we Wrocławiu. Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor festiwalu Roman Gutek, obecnie trwa selekcja filmów, które zostaną pokazane w ramach konkursów i innych sekcji festiwalowych. "Z roku na rok zgłaszanych jest coraz więcej filmów. Coraz więcej ludzi dowiaduje się również o naszym festiwalu, co owocuje większą rzeszą uczestników, zarówno związanych z branżą filmową, jak i kinomanów, którzy przyjeżdżają do Wrocławia z całej Polski i z zagranicy" – mówił dyrektor.

Wydarzeniem tegorocznej edycji ma być spektakl holenderskiego twórcy współczesnej opery Michela van der Aa. Będzie to adaptacja "Księgi niepokoju" Fernando Pessoi. W roli narratora wystąpi austriacki aktor Klaus Maria Brandauer. Wrocław będzie czwartym miastem w Europie, gdzie zostanie pokazany ten spektakl.

Gutek podkreślił, że jednym z elementów charakterystycznych festiwalu Era Nowe Horyzonty są "interesujące narodowe oraz reżyserskie retrospektywy". W tym roku uczestnicy imprezy będą mieli okazję prześledzić m.in. twórczość Jean-Luca Godarda i Wojciecha Jerzego Hasa.

Z okazji retrospektywy Godarda, współtwórcy francuskiej Nowej Fali, zostaną wydane trzy publikacje: książka Ewy Mazierskiej poświęcona artyście, prace teoretyczne Godarda oraz analiza wybranych filmów przeprowadzona przez Grzegorza Królikiewicza.

Z kolei retrospektywie Hasa będzie towarzyszyć multimedialna wystawa prezentująca życie i twórczość polskiego reżysera. Retrospektywa Hasa zbiegnie się z 10. rocznicą jego śmierci, a Godarda – z 80. urodzinami. Gutek podkreślił, że organizatorzy festiwalu czynią starania, aby francuski reżyser przyjechał do Wrocławia.

W ramach retrospektyw zostanie również zaprezentowane kino tureckie. Organizatorzy przewidują projekcje ok. 30 tytułów. W tym znajdzie się młode kino tureckie oraz retrospektywa zupełnie nieznanego w Polsce Zeki Demirkubuza, należącego do debiutującej w latach 90. XX w. pierwszej generacji niezależnych tureckich reżyserów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, festiwalowi towarzyszyć będą liczne konkursy. W głównym – Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty – twórca najlepszego filmu otrzyma 20 tys. euro. Po raz pierwszy na festiwalu zostanie przyznana nagroda FIPRESCI, czyli prestiżowe wyróżnienie krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

W konkursie Nowe Filmy Polskie twórca najlepszego obrazu zostanie uhonorowany Wrocławską Nagrodą Filmową w wysokości 100 tys. zł, a debiutu – 40 tys. zł.

Internetowa sprzedaż karnetów na festiwal rozpoczęła się 25 marca. W ubiegłym roku festiwal Era Nowe Horyzonty zgromadził ponad 120 tys. widzów. Głównym mecenasem imprezy jest miasto Wrocław. (PAP)

pdo/ hes/ gma/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :