Wojciech Kilar otrzymał watykański medal „Per Artem ad Deum”

Wojciech Kilar otrzymał watykański medal „Per Artem ad Deum”

8.6.Kielce (PAP) – Światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar odebrał w poniedziałek medal „Per Artem ad Deum” (przez sztukę do Boga), przyznany przez Papieską Radę ds. Kultury. Artysta otrzymał nagrodę Watykanu w Kielcach przed koncertem z okazji „SacroExpo”.

„Nagradzając mistrza chcemy jeszcze raz podjąć próbę połączenia wiary i kultury. Mistrz Wojciech Kilar przez czas swojej wieloletniej pracy podjął się szukania nowych form muzyki i włączył w nie także tradycję chrześcijańską. (…) Potęga jego muzyki sprawia, że jest znany na całym świecie” – mówił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury abp Gianfranco Ravasi.

Kompozytor podziękował za medal słowami Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek dopiero wtedy może czuć się szczęśliwy, kiedy służy”. Dodał, że był już wielce zaszczycony, gdy papież Jan Paweł II w grudniu 2001 roku wysłuchał w Watykanie wykonania jego „Missa pro Pace”.

Z okazji wręczenia watykańskiego medalu, prezydent RP Lech Kaczyński skierował do Wojciecha Kilara list gratulacyjny z „najlepszymi powinszowaniami”.

Podczas gali w Kieleckim Centrum Kultury orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali wykonała poematy symfoniczne Wojciecha Kilara – „Krzesany” i „Kościelec 1909”.

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan wręczył warszawskiemu Zgromadzeniu Sióstr Westiarek Jezusa honorowy medal prymasa Polski kard. Józefa Glempa „Pro Opere Politissima Arte Perfecto” (dla dzieła wykonanego z największą biegłością), przyznany „za wysoki poziom kontynuacji haftu ręcznego”. Z kolei Beatę Szynol z Pasikurowic uhonorował ordynariusz kielecki własną nagrodą „za realizację ceramiczną +Strumień twojego światła+”.

Ustanowiony z inicjatywy papieża Jana Pawła II medal „Per Artem ad Deum” wręczany jest od pięciu lat. W ubiegłym roku przyznano go Leszkowi Mądzikowi – twórcy Sceny Plastycznej KUL. Wcześniej otrzymał tę nagrodę Stanisław Słonina – artysta rzeźbiarz, profesor rzeźby w ASP w Warszawie oraz prof. Dobrosław Bagiński – rzeźbiarz i projektant, wykładowca uniwersytetu i politechniki w Lublinie. W 2005 roku nagrodzono pracownię witraży „Furdyna” z Krakowa.

Papieska Rada do spraw Kultury została powołana przez papieża Jana Pawła II w 1982 roku. Ustanawiając ją, Ojciec Święty uznał, że „dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata”.

Organizowana przez Targi Kielce Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo – to miejsce wymiany doświadczeń w kształtowaniu wnętrz kościołów. W tegorocznej uczestniczy 250 wystawców z 11 państw. SacroExpo towarzyszą międzynarodowe konferencje architektów, historyków sztuki i muzealników. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :