Wojciech Kilar na Jasnej Górze obchodził 77. urodziny

Wojciech Kilar na Jasnej Górze obchodził 77. urodziny

17.07. Częstochowa (PAP) – Związany od lat z Górnym Śląskiem światowej sławy kopozytor Wojciech Kilar obchodzi w piątek 77. rocznicę urodzin. Po południu na Jasnej Górze w uczestniczył we mszy św. w swojej intencji.

Rzecznik Jasnej Góry o. Stanisław Tomoń, który przewodniczył eucharystii odprawionej w Kaplicy Matki Bożej wyraził radość, że słynny kompozytor po raz kolejny daje przykład wiary – „osobistej, głobokiej, religijnej”.

„Zapewne wszyscy jesteśmy wdzięczni za wprowadzenie do muzyki współczesnej tych utworów, za które świat cały nagradza pana oklaskami. My jednak nie tyle za samo dzieło jesteśmy wdzięczni, co za to, co w pana sercu się kryje” – zaznaczył o. Tomoń. Pod koniec mszy św. jasnogórscy paulini podarowali solenizantowi ikonę Matki Bożej Jasnogórskiej.

Kilar jest związany z Jasną Górą od wielu lat. Swoistym dokumentem tych związków jest wywiad z kompozytorem, przeprowadzony przez o. Roberta Łukaszuka. Został on wydany przez Wydawnictwo św. Pawła w formie albumu z dołączoną płytą zawierającą utwory kompozytora.

Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, kompozytor od lat czerpie inspirację także z treści religijnych. Czasem tym źródłem są dla Kilara teksty biblijne, a czasem liturgiczne.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie, gdzie przeżył wojnę i okupację. Opuścił to miasto wraz z matką tuż przed ponownym wkroczeniem Sowietów. Lata wczesnej młodości spędził w Rzeszowie (jest honorowym obywatelem tego miasta) oraz w Krakowie. W Katowicach mieszka od 1948 r. Od kilku lat ma także honorowe obywatelstwo stolicy Górnego Śląska.

Karierę rozpoczął w końcu lat 50. na pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów – „Krzesany”.

Ceniony jest jako nie tylko twórca muzyki poważnej i pianista, ale także wybitny autor muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 obrazów. Współpracował z wieloma reżyserami, m.in. Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim.

Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień w Polsce i za granicą. Uhonorowano go m.in. nagrodą Lux ex Silesia oraz Nagrodą Wielkiej Fundacji Kultury. Za ścieżkę muzyczną do „Draculi” Coppoli otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich. Jego kompozycje są wykonywane przez najsłynniejsze orkiestry świata, m.in. z Filadelfii, Cleveland i Nowego Jorku. W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, za propagowanie polskiej kultury w kraju i za granicą. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :