„Rewizyta” – ostatni film z udziałem Zapasiewicza

„Rewizyta” – ostatni film z udziałem Zapasiewicza

18.07. Warszawa (PAP) – „Rewizyta” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, ostatni film, w którym zagrał Zbigniew Zapasiewicz, będzie miała premierę 31 lipca we Wrocławiu – poinformowała PAP Irena Strzałkowska ze Studia Filmowego TOR w Warszawie. Dyrektorem TOR-u jest Zanussi.

Bohater „Rewizyty” to młody Stefan, niedoszły samobójca – grany przez Marka Kudełko – znany już widzom z innego filmu Zanussiego, komedii „Serce na dłoni” (2008).

Irena Strzałkowska zaznaczyła, że najnowszego filmu Zanussiego nie należy traktować jako kontynuacji „Serca na dłoni”. „Jedynym łącznikiem między tymi dwoma filmami jest Stefan” – wyjaśniła.

W „Rewizycie” Stefan prowadzi rozmowy z bohaterami, którzy pojawili się we wcześniejszych filmach Krzysztofa Zanussiego. Wśród jego rozmówców, obok Wita (Daniel Olbrychski) i Belli (Maja Komorowska) z „Życia rodzinnego” (1970), jest m.in. docent Jakub Szelestowski z „Barw ochronnych” (1976), którego zagrał Zbigniew Zapasiewicz.

W „Rewizycie” Zapasiewicz wrócił po latach do swej pamiętnej roli. Szelestowski, niegdyś cyniczny, wyrachowany i bezwzględny docent, po latach ukazany został jako stateczny, poważny profesor.

Zdjęcia do „Rewizyty” trwały od czerwca do początku lipca, realizowano je w Warszawie i okolicach; obecnie film jest w fazie montażu – poinformowała PAP Irena Strzałkowska. „Na planie tego filmu pan Zapasiewicz był w bardzo dobrej formie – co zresztą widzowie zobaczą na ekranie” – powiedziała.

Jak poinformowała, pierwszy pokaz „Rewizyty” odbędzie się 31 lipca na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Era Nowe Horyzonty” we Wrocławiu.

Zbigniew Zapasiewicz, wybitny aktor filmowy i teatralny, zmarł 14 lipca w Warszawie. Miał 75 lat. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :