Włochy/ Polityczna awantura o”Katyń” Wajdy

Włochy/ Polityczna awantura o”Katyń” Wajdy

22.4.Rzym (PAP) – Polityczna awantura o pokazy

„Katynia” Andrzeja Wajdy wybuchła w mieście Vercelli na północy Włoch i wśród czołówki włoskich polityków -informuje w środę dziennik „Corriere della Sera”.

Powodem sporu jest to, że miejscowy asesor do spraw kultury, wywodzący się z centroprawicy, podjął decyzję o organizacji projekcji filmu polskiego reżysera w tamtejszych liceach z okazji przypadającego w sobotę Święta Wyzwolenia. Upamiętnia ono wyzwolenie Mediolanu i Genui przez antyfaszystowskich lewicowych partyzantów 25 kwietnia 1945 roku.

Włoska lewica pyta: „co to święto ma wspólnego ze zbrodnią katyńską?” i uważa, że jest to

„prowokacja”, ponieważ – według opozycji – centroprawica wykorzystuje film do ataków na swych politycznych przeciwników.

„Interesujące dzieło Wajdy ukazuje dwuznaczny epizod II wojny światowej, ale jest to wybór niefortunny” – twierdzi cytowany w dzienniku przedstawiciel opozycyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) w Vercelli, a zarazem krytyk filmowy Giorgio Simonelli.

Dyskusja przeniosła się na poziom ogólnokrajowy

– zauważa gazeta, gdyż na temat sporu w Vercelli wypowiedzieli się przedstawiciele kierownictwa Partii Demokratycznej.

Była minister kultury w rządzie lewicy, obecnie odpowiedzialna za związane z nią sprawy w PD Giovanna Melandri oświadczyła, że 25 kwietnia to „symbol wyzwolenia z każdego totalitaryzmu i fałszu historii”. Zdaniem Melandri, konieczne jest ujawnianie zbrodni komunizmu, ale – jak dodała – wiązanie

„Katynia” z tym dniem jest „podwójną prowokacją”, która szkodzi zarówno dacie 25 kwietnia, jak i temu „ważnemu filmowi”.

To kolejna odsłona trwającej we Włoszech od wielu tygodni polemiki wokół dzieła Wajdy. Zapoczątkowały ją postawione przez katolicki dziennik „Avvenire” zarzuty ocenzurowania filmu i jego bojkotu. Promocją filmu zajęli się czołowi politycy centroprawicowej koalicji rządowej, którzy urządzili jego specjalny pokaz w Rzymie.

Na wiadomość o kłopotach włoskiego dystrybutora z wprowadzeniem dzieła na ekrany kin minister kultury Sandro Bondi zaapelował do kierownictwa festiwalu filmowego w Wenecji o organizację pokazu „Katynia”. Dyrekcja przychyliła się do jego prośby.

Wcześniej włoska prasa ujawniła, że film został

odrzucony przez dyrekcję weneckiego festiwalu.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :