Włochy: niezwykłe chopinowskie tournee Ivo Pogorelicia

Włochy: niezwykłe chopinowskie tournee Ivo Pogorelicia

01.08. Rzym (PAP) – Niezwykłym rozpoczynającym się w najbliższych dniach tournee po Włoszech pianista Ivo Pogorelić uczci 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Artysta wystąpi ze 100 recitalami w słynnych i mało znanych włoskich zabytkach.

Dziennik „Corriere della Sera” pisze w niedzielę, że jednym z najbardziej oczekiwanych koncertów 51-letniego, urodzonego w Belgradzie wirtuoza będzie recital chopinowski w antycznym amfiteatrze w Taorminie na Sycylii 13 sierpnia.

Następnie Pogorelić wystąpi wśród najwspanialszych włoskich zabytków i krajobrazów: w Sorrento, Bolzano, Citta di Castello, Asolo. 3 września zaś zaprezentuje kompozycje Chopina w parku archeologicznym przy via Appia Antica w Rzymie.

„To cudowne miejsca, nie wszystkim dość znane” – powiedział pianista o lokalizacji swych koncertów.

„Włochy mają jedyne na świecie takie dziedzictwo sztuki i piękna. Tak bogate, a czasem sami Włosi go nie znają” – podkreślił Pogorelić dodając, że dzięki muzyce Chopina chce sprawić, by Włosi odkryli na nowo te miejsca.

Przypomniał też, że to we Włoszech, w Terni, w wieku 18 lat wygrał pierwszy ważny konkurs pianistyczny. Teraz zaś – wyznał – chce odwdzięczyć się Italii.(PAP)

sw/ keb/ ala/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :