Włochy/ Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej dla”Katynia”

Włochy/ Nagroda Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej dla”Katynia”

03.07. Rzym (PAP) – „Katyń” Andrzeja Wajdy otrzymał tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech dla najlepszego filmu europejskiego. „Katyń” został wybrany spośród 15 filmów.

Nagrodę przyznawaną przez dziennikarzy z całego świata akredytowanych w Rzymie otrzymał też włoski dystrybutor dzieła polskiego reżysera – Movimento Film.

Uroczystość wręczenia nagród Globo d’Oro, przyznawanych przez największe tego typu stowarzyszenie korespondentów zagranicznych na świecie, działające od ponad 90 lat, odbyła się w czwartek w Wiecznym Mieście.

W czasie ceremonii w rzymskiej Villa Massimo odczytano list, jaki z tej okazji nadesłał Andrzej Wajda.

Napisał w nim między innymi: „Nagroda Globo d`Oro jest dla mnie wyróżnieniem szczególnym, gdyż potwierdza katyńską prawdę o zbrodni Stalina, tak długo ukrywaną przed włoskim społeczeństwem”.

„Film ten jest dla mnie szczególnie ważny – dedykowałem go moim rodzicom: ojcu – kapitanowi Wojska Polskiego zamordowanemu przez NKWD w Charkowie i mojej matce, która czekała nadaremnie na jego powrót aż do swojej śmierci”- przypomniał reżyser.

„Jestem też dumny – dodał – z faktu, że kino w Polsce nadal odgrywa ważną rolę w ukazywaniu na ekranie wydarzeń tragicznych i bolesnych”.

„+Katyń+ jest też ostatnim, jak sądzę, filmem polskiej szkoły filmowej, którym żegnam się z tematem wojny” – podkreślił Andrzej Wajda.

Jego list odczytał dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Jarosław Mikołajewski, który w imieniu reżysera odebrał nagrodę dla „Katynia”. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :