Włochy/ Nadzwyczajny pokaz „Katynia” na festiwalu filmowym w Wenecji

Włochy/ Nadzwyczajny pokaz „Katynia” na festiwalu filmowym w Wenecji

04.09. Rzym (PAP) – Na festiwalu filmowym w Wenecji odbył się w piątek nadzwyczajny pokaz „Katynia” Andrzeja Wajdy. Przed projekcją w Palazzo del Cinema reżyserowi wręczono nagrodę, przyznaną przez związek włoskich krytyków filmowych. Odebrała ją odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie – Danuta Stenka, która odczytała list od nieobecnego w Wenecji Andrzeja Wajdy.

W specjalnym przesłaniu do widzów Wajda dziękując za nagrodę podkreślił, że jego film przekazuje prawdę o zbrodni katyńskiej, „ukrywaną przez dziesięciolecia przed wszystkimi”.

„Ta nagroda, tak prestiżowa, przyznana mi przez związek włoskich krytyków filmowych – co stanowi dla mnie dodatkową wartość – umocni jeszcze bardziej ostrzeżenie, zawarte w tym filmie i skierowane do europejskiej publiczności” – napisał reżyser.

Następnie wyznał: „Przyznanie mi nagrody Nastro d’Argento Europeo 2009 ma dla mnie również wartość sentymentalną i wzrusza mnie, ponieważ wręczona zostanie w czasie festiwalu weneckiego, na scenie, na której w 1998 roku otrzymałem Złotego Lwa całokształt twórczości”.

Wajda podziękował zarazem firmie dystrybucyjnej Movimento Film za promocję jego filmu we Włoszech.

O zorganizowanie pokazu „Katynia” na festiwalu w Wenecji zaapelował do jego dyrekcji włoski minister kultury Sandro Bondi w związku z polemikami wokół znikomej obecności tego filmu we włoskich kinach.

W liście do szefów tej imprezy, wystosowanym w kwietniu, minister zwrócił uwagę, że jest to dzieło o „bolesnym pięknie, czymś więcej niż dokumentem historycznym o najwyższym walorze obywatelskim”.

„Ufam, że projekcja na festiwalu może być, jakkolwiek małym, zadośćuczynieniem dla mistrza Wajdy i uznaniem dla jego zobowiązania na rzecz głoszenia prawdy, którą często historycy i politycy ukrywali” – oświadczył wtedy minister kultury Włoch. (PAP)


Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :