Odciski dłoni Nymana i Możdżera na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku

Odciski dłoni Nymana i Możdżera na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku

Gdańsk (PAP) – Dwaj wybitni muzycy – Michael Nyman i Leszek Możdżer – odsłonili w czwartek odciski swoich dłoni na Promenadzie Gwiazd w Gdańsku na dziedzińcu Filharmonii Bałtyckiej.

Była to jedna z imprez trwającego od 15 sierpnia w Gdańsku Festiwalu Solidarity of Arts.

Kompozytor muzyki filmowej, muzykolog, pianista i twórca filmów wideo – Michael Nyman jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, w tym m.in. do wszystkich produkcji Petera Greeneway’a, a także do oscarowego obrazu „Fortepian”.

Kompozytor powiedział dziennikarzom w czwartek, że „Gdańsk jest dobrym miejscem do zbierania pamiątek po artystach”, a on sam „czuje szacunek do tych, którzy darzą go szacunkiem i pozwolili mu odcisnąć swoją dłoń”.

W czwartek wieczorem w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się koncert Michaela Nymana i zespołu akordeonowego Motion Trio. Będzie to polska premiera koncertu, który odbył się w Londynie w maju tego roku.

Leszek Możdżer jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianistę światowej klasy i oryginalnego twórcę, który nagrał wiele albumów.

Muzyk powiedział dziennikarzom, że „odciskanie własnej dłoni na chodniku jest najgłupszą rzeczą, jaką zrobił w swoim życiu”. Wyjaśnił, że zgodził się tylko dlatego, że „jest zakompleksionym artystą potrzebującym nieustannego potwierdzania swojej wartości”.

Podczas tegorocznego festiwalu swoje dłonie na Promenadzie Gwiazd odcisnęli już założyciel i wokalista Deep Purple Ian Gillan, niemiecka wokalistka Nina Hagen, polscy muzycy rockowi Lech Janerka i Artur Rojek z zespołu Myslovitz oraz twórcy filmu „Dzieci Ireny Sendlerowej”: Anna Paquin i Marcia Gay Harden – aktorki grające w filmie oraz reżyser i scenarzysta tego dzieła John Kent Harrison. Swoją dłoń w Gdańsku odcisnął także jeden z najwybitniejszych światowych dyrygentów Neville Marriner. Pod jego dyrekcją w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Gdańsku odbył się koncert, podczas którego wykonane zostało „Requiem wojenne” Benjamina Brittena. (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :