Włochy/ Ministerstwo kultury apeluje o włączenie “Katynia” do repertuaru kin

Włochy/ Ministerstwo kultury apeluje o włączenie “Katynia” do repertuaru kin

20.3.Rzym (PAP) – Dyrektor departamentu kinematografii w ministerstwie kultury Włoch w imieniu szefa tego resortu Sandro Bondiego zaapelował do stowarzyszenia, mającego sieć kin w tym kraju o włączenie “Katynia” Andrzeja Wajdy do repertuaru.

O liście dyrektora Gaetano Blandiniego poinformowała w piątek agencja ANSA.

Dzień wcześniej włoski minister kultury wziął udział w nadzwyczajnym pokazie dzieła polskiego reżysera w Rzymie, zorganizowanym przez czołowych polityków centroprawicowej koalicji rządowej, przewodniczących klubów bloku Lud Wolności w Senacie i Izbie Deputowanych.

W liście do firmy CircuitoCinema, mającej około 20 kin w Rzymie i Florencji, napisano między innymi, że “Katyń” nie znalazł się w jej repertuarze mimo złożonych wcześniej deklaracji o zainteresowaniu tym filmem i chęci zakupu jego 10-20 kopii.

Decyzję o rezygnacji z “Katynia” przez kina tej sieci ministerstwo kultury uznało za “szczególną” i przypomniało, że to “dzieło wielkiego mistrza kina” otrzymało nominację do Oscara.

Dlatego w imieniu ministra Bondiego poproszono sieć kin o rozważenie możliwości włączenia go do repertuaru.

To kolejna odsłona toczącej się we Włoszech od początku marca polemiki, jaka rozgorzała po artykule w katolickim dzienniku “Avvenire” na temat niewielkiej liczby wprowadzonych na ekrany kopii dzieła i braku zainteresowania sal kinowych jego wyświetlaniem.

W publikacji gazety włoskich biskupów pojawiła się opinią, że świadczy to o tym, iż film jest bojkotowany i został na swój sposób w Italii “ocenzurowany”. (PAP)