Włochy/ Lista zabytków do zagranicznej adopcji

Włochy/ Lista zabytków do zagranicznej adopcji

24.4.Rzym (PAP) – Włoskie media opublikowały w piątek sporządzoną przez rząd listę 44 zabytków z L’Aquili i okolic, zniszczonych w rezultacie trzęsienia ziemi 6 kwietnia i przeznaczonych do odbudowy.

Zburzone kościoły i kilkusetletnie pałace mają zostać oddane innym krajom, jak to ujął premier Silvio Berlusconi, „do adopcji na odległość”.

Szef rządu ma nadzieję, że odbudowę wielu z tych zabytków zadeklarują przywódcy G8, których Berlusconi chce zaprosić na lipcowy szczyt w tym właśnie mieście w Abruzji. Początkowo planowano, że spotkanie ośmiu prezydentów i premierów odbędzie się na wyspie Maddalena.

W czwartek Berlusconi zaproponował przeniesienie obrad do L’Aquili, co zaaprobował jego rząd. Włoskie media podają, że przychylnie odniosły się do tej propozycji Stany Zjednoczone i Wielka Brytania.

Na liście zabytków „do adopcji” znajduje się między innymi katedra i Pałac Arcybiskupów w L’Aquili, a także tamtejsza bazylika Santa Maria di Collemaggio. To jeden z najbardziej znanych kościołów w mieście, zbudowany w XIII wieku z inicjatywy pustelnika Piotra z Murrone, który wbrew swej woli został wybrany na papieża przez kardynałów, chcących nim manipulować. Przyjął imię Celestyn V. Papieżem był tylko przez rok. W bazylice tej został pochowany.

Na liście umieszczono także kilka innych zniszczonych zabytkowych kościołów, klasztor błogosławionej Antonii, potężny zamek wybudowany przez Hiszpanów w XVI wieku, palazzo Ardinghelli, palazzo Branconi, palazzo Madama Margherita, teatr miejski oraz teren wykopalisk archeologicznych Amiternum.

Sylwia Wysocka (PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :