Włochy: kolejna prowokacja artysty Maurizio Cattelana

Włochy: kolejna prowokacja artysty Maurizio Cattelana

25.09. Rzym (PAP) – Gigantyczną rzeźbę przedstawiającą dłoń z podniesionym środkowym palcem odsłonił przed siedzibą giełdy w Mediolanie jej autor, znany włoski artysta Maurizio Cattelan. Prowokacja ta towarzyszyła inauguracji wystawy jego prac.

Rzeźba zatytułowana „Love” ma 11 metrów wysokości i została wykonana z 6 ton białego marmuru. Cattelanowi, który osobiście osłonił swe kontrowersyjne dzieło, towarzyszył mediolański asesor do spraw kultury. Rzeźba będzie stać przed siedzibą giełdy przez tydzień.

Artysta zapytany o znaczenie obraźliwego gestu, wyeksponowanego w sercu świata włoskiej finansjery oświadczył, że to gest „miłości”.

Na zainaugurowanej w Palazzo Reale ekspozycji Cattelana można obejrzeć jego najbardziej znane prace, między innymi tę najbardziej kontrowersyjną, przedstawiającą postać chwytającego się krzyża Jana Pawła II, przygniecionego meteorytem.

Jeszcze przed piątkowym wernisażem kontrowersje w Mediolanie wywołał plakat, reklamujący wystawę. Widnieje na nim inna prowokacyjna praca Cattelana: postać klęczącego Hitlera z rękoma złożonymi do modlitwy. W związku z protestami, między innymi środowisk żydowskich, władze stolicy Lombardii zakazały rozlepiania afiszu. (PAP)

sw/ fit/

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :