Włochy/ Dystrybutor „Katynia”: film zbyt niewygodny

Włochy/ Dystrybutor „Katynia”: film zbyt niewygodny

19.4.Rzym (PAP) – „Katyń” Andrzeja Wajdy jest zbyt „niewygodny” we Włoszech, zwłaszcza dla dominującej w kulturze lewicy, i dlatego jest pokazywany zaledwie w kilku salach kinowych – taką opinię wyraził włoski dystrybutor Mario Mazzarotto w obszernym wywiadzie dla „Il Giornale” w niedzielę.

W rozmowie z dziennikiem, wydawanym przez rodzinę premiera Silvio Berlusconiego, Mazzarotto ze szczegółami opowiedział o trudnościach, na jakie napotykał próbując wprowadzić film do kin we Włoszech.

Jak ujawnił, wszędzie słyszał od właścicieli kin: „to nie jest dobry moment, jest za dużo filmów”.

Według jego relacji niektórzy wycofywali się w ostatnim momencie.

„To film niewygodny, wobec którego lewica rygorystycznie milczy” – zauważył włoski dystrybutor.

Poinformował, że list w sprawie „Katynia” wysłał do przywódcy centrolewicowej Partii Demokratycznej Dario Franceschiniego, który mu jednak nie odpowiedział.

W rozmowie z włoskim dziennikiem Mazzarotto powiedział, że miał również trudności z Telewizją Polską, właścicielem praw do dystrybucji dzieła Wajdy za granicą. Podkreślił, że jeden z jej przedstawicieli został zwolniony w trakcie negocjacji, jakie prowadzono ze stroną włoską.

+”Katyń” został schowany w całej Europie, sędziwy reżyser wie o wielu dystrybutorach, którzy go kupili wyłącznie po to, by go nie pokazywać+ – stwierdził Mazzarotto. Odnotował, że film został odrzucony przez dyrekcję festiwalu w Wenecji.

Wymieniając kłopoty, z jakimi zetknął się we Włoszech, dodał, że prawa do emisji telewizyjnej sprzedał RAI, ale zgodnie z kontraktem nie może on zostać pokazany wcześniej niż dwa lata po premierze kinowej.

Na pytanie dziennikarza „Il Giornale”, czy gdyby żył polski papież, losy „Katynia”, byłyby inne, Mario Mazzarotto odparł: „całkowicie”.

Obszerny wywiad to kolejny głos w toczącej się od dłuższego czasu we Włoszech dyskusji na temat trudności z dystrybucją filmu Wajdy. Zapoczątkował ją publicysta katolickiego dziennika „Avvenire” wyrażając opinię, że film ten został „ocenzurowany” i „zbojkotowany”.(PAP)

Share

Written by:

3 883 Posts

View All Posts
Follow Me :